Przemek
Posty: 12
Rejestracja: pt 24 lut, 2017

pt 24 lut, 2017

Witam,
Zdobyłem (czyli kupiłem) takie skrzypce jak na zdjęciach i w temacie.
Instrument wzorowany na skrzypcach Nicolo Gusetto, bez wklejki (która ponoć kiedyś była).
Charakterystyczna główka, zamiast ślimaka jest rzeźbiona głowa brodatego żyda w jarmułce, zdobienia na tylnej płycie. Instrument nie ma żadnych aktywnych pęknięć (widać naprawione pęknięcie oraz naprawione uszkodzenie w jednej efce) i jest w bardzo dobrym stanie. Wielkość 4/4, są niższe (cieńsze) niż np. tradycyjne skrzypce szkoły niemieckiej o ok 3-4 mm za to chyba płyta wierzchnia jest bardziej wypukła (mam przedwojennego Stradivariusa od Karla Hofnera wiec porównuję)
Może ktoś ma więcej informacji na ich temat, spotkał się z podobnymi itp. Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

piotr5z
Posty: 4
Rejestracja: czw 02 mar, 2017

pt 03 mar, 2017

No widziałem podobno skrzypce ale z głową lwa. Za ile takie skrzypce kupiłeś? Bo te z głową lwa są bardzo drogie.

Przemek
Posty: 12
Rejestracja: pt 24 lut, 2017

sob 04 mar, 2017

Niedużo zapłaciłem (choć to zależy od tego czym jest ten instrument :) ).
Wiem o których skrzypcach mówisz.

Teraz jest etap identyfikacji oraz niedługo u lutnika zawitają na przeglądzie i poprawkach.

Generalnie na ten moment wynika że nie jest to raczej Żyd tylko np. mnich.

filip988
Posty: 5
Rejestracja: wt 12 gru, 2017

wt 12 gru, 2017

a po co takie skrzypce

___________________________
wózki inwalidzkie elektryczne

Starygrzyb
Posty: 9
Rejestracja: ndz 01 lip, 2018

śr 26 gru, 2018

" Bo te z głową lwa są bardzo drogie."

Jak człek cierpliwy i szuka, to nie kupi drogo. Kilka dni temu na "pewnym portalu aukcyjnym" kupiłem takie na licytacji za 510 zł. Niby włoskie lutnicze, ale karteczka fałszywka, to niemiecka manufaktura z końca XIX wieku. Bez pęknięć i klejeń, z pięknym "rope binding". Jeszcze nie przyszły więc nie wiem jak grają, ale to nieistotne, kupiłem do kolekcji by cieszyły oko, nie do grania.

Wróć do „Kącik lutniczy”