mczarna
Posty: 1
Rejestracja: pn 01 lip, 2013

pn 01 lip, 2013

Witam. Jestem tu nowa, więc jeśli ten temat już był to przepraszam. Mam pytanie. Czy można przerobić skrzypce dla leworęcznego na praworęczne, tzn czy jeśli zdejmie się belkę basową i przełoży na drugą stronę, to czy to wystarczy, żeby zmieniły się na praworęczne (oczywiście struny wtedy też się przekłada). BARDZO zależałoby mi żeby wypowiedział się na ten temat jakiś lutnik.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 02 lip, 2013

a może się wypowiedzieć osoba która powinna grać na takich skrzypcach ?
Bo gram na odwrót, jednak nie mam do końca przerobionych skrzypiec. Poza strunami, podstawkiem, podbródkiem.
Zatem, rozmawiałam z wieloma lutnikami. Da się to zrobić. Trzeba przestawić nie tylko belkę basową, ale także duszę. Oczywiście struny też zakładamy na odwrót na specjalnie wyprofilowanym "na odwrót" podstawkiem, warto też mieć wyrzeźbiony dla siebie podbródek, choć często są też one takie uniwersalne, że w niczym nie przeszkadza trzymanie skrzypiec w drugiej ręce.
Należałoby także przewiercić kołki, a dlaczego? Choć one nie zmieniają żadnego dźwięku gdy są zrobione jak zwykle, jednak przeszkadzają podczas grania. Szczególnie na strunie E gdy chcemy zagrać F i nie da się tego dźwięku zawibrować, bo bijemy palcem kołek (małe pole manewru)
Pozdrawiam.
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 23 sty, 2014

Nie uwierzycie, mam w posiadaniu do wypróbowania skrzypce zrobione całkowicie dla osób leworęcznych!!!!!!! SZOK
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 24 sty, 2014

To super! I będziesz próbowała kupić? Jak brzmią?
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pt 24 sty, 2014

są nowe, trzeba je rozegrać,struny też nowe.
Trudno powiedzieć ale od razu czuję różnicę, wygodnie się gra. W końcu mogę zawibrować f na E strunie !
G struna jest bardziej brzmiąca bo pod nią jest belka basowa a nie dusza!!!!!;p
Czuje różnice ale nie powiem nic o dźwięku póki na nich nie pogram chociaż tydzień. Jedno co, są bardzo głośnie.
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

kinia87
Posty: 1
Rejestracja: śr 02 lip, 2014

śr 02 lip, 2014

jakby co mam do sprzedania skrzypce dla leworęcznych, CORELLI ;)
link tu:
skrzypce-corelli-jak-nowe-dla-leworecznych-okazja-t18594.html

Wróć do „Skrzypce”