Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

sob 15 gru, 2012

Dzięki :) Na skrzypcach gram prawie 2 lata (minie w lutym), tylko że jestem samoukiem i nauczyciel raczej mi nie doradzi :lol: Myślę, że jednak założę te Prazision i zobaczymy jak się będą prezentowały :) A i mam pytanie, czy kolejność wymienianych strun ma znaczenie ? Jak Ty zawsze wymieniasz ? :-)

Ta informacja pojawiała się już na forum. rzępoła
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

ndz 16 gru, 2012

Na stronie post259677.html#p259677 w poście z 13 maja 2012 dokładnie opisałem proces wymiany struny. Tu jednak tylko dodam, by w żadnym wypadku nie należy zdejmować wszystkich strun naraz. Grozi to przewróceniem duszy!!! Ja zwykle wymieniam najpierw skrajne (G i E) potem środkowe.
Na jakiejś stronie z poradami znalazłem taki tekst:
"Nie zalecamy osobom niedoświadczonym w tego typu operacjach wymiany jednocześnie wszystkich strun tego samego dnia. Istnieje bowiem ryzyko przewrócenia, czy przesunięcia podstawka (mostku) i dźwięk instrumentu będzie inny, często gorszy. Dużo bezpieczniej jest wymieniać codziennie 1 strunę przez 4 dni z rzędu."
To wcale nie jest takie głupie na jakie wygląda. Rzeczywiście przy braku doświadczenia w takich pracach, to jest naprawdę niezły sposób.
Pozdrawiam!
Adam

Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

ndz 16 gru, 2012

Dzięki wielkie Adamar ! :lol:
Na prawdę bardzo, bardzo, bardzo mi pomogłeś :mrgreen:
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

MrNobody
Posty: 15
Rejestracja: wt 24 kwie, 2012

ndz 06 sty, 2013

Odświeżę temat.
Po lekturze tego tematu postanowiłem kupić sobie nową strunę E Evah Pirazzi. Wszedłem na stronę Henglewskich i były tam też Evah Pirazzi GOLD. Czym różnią się obie struny, miał ktoś może "w ręku" oba zestawy i jest w stanie wskazać różnicę?

empty_96
Posty: 3
Rejestracja: ndz 06 sty, 2013

wt 08 sty, 2013

Mam takie głupie pytanie. Ostatnio widziałam jak dziewczyna w skrzypcach ma założone struny z czerwonym oplotem ( pisząc "oplot" chodzi mi taką nić która oplata strunę tuż przy strunniku a dokładniej przy mikrostroikach, tylko nie wiedziałam jak to napisać). Bardzo podobały my się te struny i czy nie wie ktoś przypadkiem jaka firma używa czerwonego "oplotu" ? A może ktoś z was też zna nazwę firmy która używa innych ciekawych kolorów ? Z góry dzięki za odpowiedź

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

wt 08 sty, 2013

Opisz struny dokładniej. Czerwony oplot ma np. Pirastro Tonica (zresztą obecnie w świetnej cenie) - patrz: http://www.wilant.pl/index.php?p86,pira ... ore-medium Ważny jest również kolor podkładu na którym nawinięty jest oplot. Istotne są również kolory przy kołku. Niekiedy są tam 2 kolory. To wszystko ma znaczenie przy identyfikacji strun. Zapytałaś o inne "ciekawe" kolory. To nie ozdoba :) tylko konkretne oznaczenie konkretnych strun.
Pozdrawiam!
Adam

AnnaKarenina
Posty: 81
Rejestracja: wt 13 kwie, 2010

śr 09 sty, 2013

Pirastro Obligato mają tę owijkę czarno-czerwoną, może to było to? I faktycznie, cóż to ma za znaczenie?

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

śr 09 sty, 2013

Pirastro Tonica mam obecnie i zdecydowanie nie polecam. Jak tylko dostanę nowe skrzypce (kwestia kilku dni) to zmieniam na Evahy.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

śr 09 sty, 2013

rzepola pisze:Pirastro Tonica mam obecnie i zdecydowanie nie polecam. Jak tylko dostanę nowe skrzypce (kwestia kilku dni) to zmieniam na Evahy.

Koleżanko! Wypowiadając się tak kategorycznie o Tonicach nie do końca masz rację. Struny + instrument. Na jednych Tonica zabrzmi świetnie, na drugich słabo. Pewnie u Ciebie funkcjonuje ten drugi przypadek... Pirastro Tonica to po pierwsze: struny miękkie, wymagające dobrej a nawet bardzo dobrej pracy prawej ręki. Po drugie na instrumentach słabszych (czytaj: matowych - chodzi oczywiście o brzmienie) nie sprawdzą się. Trzeba próbować i dobierać struny do konkretnego instrumentu. Pisałem o tym w poprzednich postach.
Pozdrawiam!
Adam

huslistka
Posty: 3
Rejestracja: wt 13 lis, 2012

czw 10 sty, 2013

Z czerwonym jednokolorowym oplotem to prawdopodobnie struny Thomastik Spirocore. Są to twarde stalowe struny o mocnym aczkolwiek dość ostrym i mało szlachetnym brzmieniu. Tonica ma oplot biało - czerwony a strunę E z całym czerwonym oplotem. Tonica są dość fajne, ale jeśli ktoś czegoś więcej oczekuje od strun to mogą się okazać zbyt "płytkie" dźwiękowo. Natomiast Evahy owszem, owszem :-) słyszałam od paru osób że wersja Evah Gold to naprawdę dobry komplet. Mocniejszy a o bardziej wysublimowanym, szlachetnym brzmieniu

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

czw 10 sty, 2013

huslistka pisze:Z czerwonym jednokolorowym oplotem to prawdopodobnie struny Thomastik Spirocore.

Dla wszystkich którzy mają problem z rozpoznaniem strun, proponuję ściągnąć sobie ten plik.
Ja zapytałem "wujka Google" i tu jest odpowiedź.
http://wyslijto.pl/download/lyol7uxlge
Tam w bardzo wyraźny sposób graficznie przedstawiono większość używanych strun.
Ponieważ nie ma tam Larsenów Tzigane, a też są w miarę popularne - służę informacją:
Przy strunniku:
żółty podkład - czarny oplot dla G,D,A
dla struny E - tylko żółty podkład (bez oplotu)
Przy kołkach - wszystkie niebieskie
Myślę że w większości zamknie to temat pytań na forum - "jakie to struny?"
Pozdrawiam!
Adam

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 11 sty, 2013

adamar pisze:Koleżanko! Wypowiadając się tak kategorycznie o Tonicach nie do końca masz rację. Struny + instrument. Na jednych Tonica zabrzmi świetnie, na drugich słabo.

Ależ ja tego nie kwestionuję i doskonale zdaję sobie z tego sprawę :mrgreen: . Jednakże postanowiłam wyrazić swoje zdanie. I "zdecydowanie nie polecam" jak na moje standardy nie jest wypowiedzą kategoryczną ;-) .
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

grajek
Posty: 4
Rejestracja: sob 01 wrz, 2012

sob 19 sty, 2013

Hej, miał ktoś z Was Pirastro Violino (takie niebieskie)? Ostatnio kupiłam, chyba brzmią nieźle, ale chcę poznać Waszą opinię.

Awatar użytkownika
Dori
Posty: 146
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 18 mar, 2013

Poproszę o podpowiedź w sprawie struny. Moja córka gra teraz na Pirastro Obligato i zniszczyła jej się owijka od A, muszę ją wymienić. Tak mi przyszło do głowy, żeby spróbować wymienić na jakąś spoza tego kompletu, tym bardziej, że maksymalnie za pół roku będzie zmieniała skrzypce na docelowe, więc może warto zaeksperymentować. Pomyślałam o Evah, bo znalazłam na allegro w takiej cenie, jak obligato. Możecie mi doradzić, czy warto? Co do budowy, to oba rodzaje są syntetyczne z owijką, w przypadku A aluminiową.
Rodziców zapraszam na forum: "Dzieciaki ze szkół muzycznych"
http://forum.gazeta.pl/forum/f,45595,Dzieciaki_ze_szkol_muzycznych.html

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

pt 22 mar, 2013

Jeśli dziecku dobrze się grało na Obligato - to po co eksperymentować? Dokupić po prostu strunę "A" tego samego rodzaju i jeśli było dobrze to nadal będzie. Jeśli nie pasowało to jasne że eksperymentować. Ale z jedną struną? No chyba że akurat ta jedna, w komplecie Obligato źle brzmiała...
Pozdrawiam!
Adam

sl_ko
Posty: 2
Rejestracja: pn 08 kwie, 2013

pn 08 kwie, 2013

Witam wszystkich.
Kupiłem córce (czwarty rok w szkole muz.1st) używane skrzypce "Alfred Stingl by Höfner"AS-260-V 4/4 bez struny G.
Teraz zastanawiam się jakie struny mam kupić.Nauczyciel córki twierdzi,że wystarczą jakieś D′Addario.Ja się kompletnie na tym nie znam.Co o tym myślicie, co polecacie ?

Połączenie dwóch podobnych wątków. rzępoła

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

śr 10 kwie, 2013

Z doświadczenia dla swoich uczniów wybrałbym Thomastik infeld blue lub red, jednak trzeba dołożyć trochę pieniędzy. Wg cennika zpal-u D'addario kosztują 127 zł, a Thomastiki odpowiednio 185 zł i 205 zł. Thomastik ostatnio mocno podniósł ceny... Jeśli zdecydujesz się zainwestować jeszcze większą kwotę to Larseny Tzigane wg mnie są dobrym wyborem, lecz kosztują już 250 zł.
Weź pod uwagę że instrument jaki posiadasz nie jest z najwyższej półki i lepsze struny na pewno poprawią wygodę gry, jednak brzmienie skrzypiec nie polepszy się diametralnie...
Pozdrawiam!
Adam

Astusiowa
Posty: 2
Rejestracja: pn 22 kwie, 2013

pn 22 kwie, 2013

Witam Was serdecznie,
ja również mam pytanie dotyczące strun...
Mam córkę grającą na skrzypcach 1/2 (2ga klasa I st). Wczoraj kupiliśmy jej fajne lutnicze skrzypce, które mają założone struny Pirastro Piranito. Z tego co doczytałam nie mają one jakoś szczególnie dobrych opinii.
Do tej pory grała na Thomasticach Vision.
Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć jakie struny założyć żeby podkreślić fajne brzmienie tych skrzypiec? Lutnik u którego kupiliśmy skrzypce upierał się przy tych właśnie strunach i twierdził, że te właśnie będą najlepsze - ale chciałabym zasięgnąć jeszcze opinnii mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie ludzi. Dla mnie to kompletnie czarna magia a nauczycielka mojej córki niewiele mi pomoże w temacie poniewaz jest osobą tak delikatną, że boi się doradzać w tym temacie aby nikt nie zarzucił jej wywierania nacisku na rodzica... tak to wygląda. A ja nie wiem co zrobić a chciałabym aby młodej grało się dobrze i aby te dźwięki ją cieszyły.

Pozdrawiam
Agnieszka

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

pn 22 kwie, 2013

Pirastro Piranito można porównać do Pirastro Chromcor. To są struny stalowe. Chromcory zawsze były "trochę wyżej" w notowaniach niż Piranito, jednak kilka ostatnio kupionych kompletów coś miało ze struną "E". Struna świszczała, flażoletowała i nijak nie można było sobie z tym poradzić... Te struny (podobnie jak Piranito) troszkę polepszały - (czytaj wyostrzały) brzmienie instrumentów słabo brzmiących. Jeśli tak jak piszesz masz skrzypeczki lutnicze, to jeden post wyżej napisałem co bym ewentualnie mógł doradzić jeśli chodzi o dobór strun. Zobacz na dokładny opis: http://www.pracownialutnicza.pl/sklep-i ... -red-ir100
Pozdrawiam!
Adam

Astusiowa
Posty: 2
Rejestracja: pn 22 kwie, 2013

wt 23 kwie, 2013

Adamar,
ślicznie dziekuję za odpowiedź :)
Właśnie zaczęłam poszukiwania strun, o których wspominałeś i przez przypadek natknęłam się na struny Evah Pirazzi - w bardzo rozsądnej i przystępnej cenie. Sporo dobrych opinii o nich czytałam, nie mniej jednak nie miałam okazji ich słyszeć (albo o tym nie wiem).
Nie chciałabym przez przypadek i na skutek swojej niewiedzy zrobić córce "krzykliwych" skrzypiec. Zależy mi na ciepłym i szlachetnym brzmieniu.
Kupując skrzypce miałam okazję wybierać spośród 3 egzemplarzy (róznych lutników) i muszę przyznać, że nie sądziłam, że nawet takie małe połóweczki mogą mieć tak diametralne różnice w brzmieniu. I własnie jedne z tych skrzypiec miałay taki "przesadzony" dźwięk. Zapewne składało się na to wiele czynników (nieco wyższe pudło, struny Obligato). Nie mniej jednak nauczycielka mojej córki nazwała je "krzyczącymi" skrzypcami. Były niesamowicie głośne i każde wydobycie z nich dźwięku sprawiało wrażnie krzyku tych skrzypiec. To tak jakby słuchać kogoś głośno mówiącego - na początku jest to znosne jednak po chwili staje sie męczące i drażniące. Dlatego wybralismy nieco bardziej stonowane skrzypce o spokojniejszym charakterze i zdecydowanie szlachetniejszym dźwięku (to równiez opinia naszej Pani od skrzypiec). Dlatego szukam strun o ciepłej, szlachetnej barwie, które będą nadawały się do nowych skrzypiec (podobno fakt, ze są nowe też ma znaczenie przy doborze strun).
Dlatego jeszcze raz poprosze o opinię (tym razem nt. Evah Pirazzi) - i obiecuję więcej nie zawracać głowy :)

Pozdrawiam
Agnieszka

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

wt 23 kwie, 2013

Niestety nie grałem na Evah Pirazzi, jednak mogę przytoczyć opinię znajomego lutnika, który mówi o nich "że są dobre" cokolwiek to znaczy :). Na forum są chyba jakieś posty dot. tych strun. Wpisz w wyszukiwarkę forumową i Ci wyskoczy. Jeśli nie - poczekaj, może ktoś się wypowie, kto grał na nich.
Pozdrawiam!
Adam

Awatar użytkownika
sledzik
Posty: 242
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 23 kwie, 2013

Ja grałam na altówkowych Evah Pirazzi, teraz gram na Obligato. Obligato mają moim zdaniem cieplejsze brzmienie (to, że te krzykliwe skrzypce miały te struny to może dlatego, żeby ten 'krzyk' złagodzić właśnie). Evahy chyba bardziej rozjaśniają brzmienie, ale jedne i drugie struny mają opinię dobrych. Warto poczytać opinie w internecie, zagraniczne, bo ich jest chyba więcej, albo jakieś porównania tych 2 kompletów :)
Licence to Interpret
Starring: The Viola Player - agent 000, or even less...
"My name is Player, Viola Player"

Florik
Posty: 3
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013

ndz 28 kwie, 2013

Co do ceny, to zazwyczaj zależą one od sklepu muzycznego, najtaniej jest na allegro ;)

Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

pn 06 maja, 2013

Które struny możecie polecić do grania na ślubie Ave Maria ?
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

pn 06 maja, 2013

???
Chyba nie istnieją specjalne struny do "Ave Maria"... A może się mylę?
Jednak już tak zupełnie poważnie, to ze względu na charakter utworu polecałbym struny raczej miękkie i o aksamitnym brzmieniu.

Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

pn 06 maja, 2013

Całkowita racja adamar, źle ująłem pytanie po prostu. :lol:
Właśnie chodziło mi bardziej o "charakter" strun, jak zauważyłeś, nie o komplet produkowany konkretnie na ten utwór, którego oczywiście nie ma ;-) Mógłbyś coś polecić ?
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

czw 09 maja, 2013

O strunach napisano tu tak wiele, że można wyciągnąć z tego jakieś jakieś wnioski.
Tu znowu się kłania dobór strun do konkretnego instrumentu.
Gdybym szukał strun o takim miękkim i aksamitnym brzmieniu do swojego instrumentu postawiłbym chyba na Dominanty. Choć Larseny Tzigane na których obecnie gram też pewnie sprawdziłyby się bardzo dobrze. Ważna jest umiejętność wydobycia ciepłego, "gęstego" dźwięku. Mając taką umiejętność można ładnie zagrać nawet na przysłowiowych "drutach" choć na pewno lepiej zabrzmią struny firmowe.
Do Ave Maria szukałbym strun, które pewnie będą pasowały i do Legendy Wieniawskiego, czy np do Romansu (II cz. koncertu d-moll) tegoż kompozytora.
Jednak zawsze miej na uwadze że struny dobiera się do instrumentu.
Niekoniecznie rzeczone Dominanty sprawdzą się u Ciebie.
Pozdrawiam!
Adam

Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

śr 19 cze, 2013

Co oznacza stwierdzenie, że struny mają naciąg np. medium ? Do jakich skrzypiec są takie struny przeznaczone ?
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

sob 22 cze, 2013

to są struny średniej twardości. Każdy dobiera sobie struny pod swoje palce, najpopularniejsze i najczęściej używane są właśnie medium.
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

sob 22 cze, 2013

Aha, dzięki :-) Tak przypuszczałem. :->
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

Maillite
Posty: 2
Rejestracja: pn 19 sie, 2013

śr 21 sie, 2013

Jeżeli chodzi o struny, to ja kupuję firmy Elixir.

iwi
Posty: 2
Rejestracja: śr 06 lis, 2013

śr 06 lis, 2013

Witam, jestem tu nowa :-) Jestem mamą 2 grających prywatnie maluchów, sama tez jestem po SM I stopnia ale w klasie gitary, a od 2 lat przy dzieciach wciągnęłam się w skrzypce. Grałam do tej pory na chińskich fabrycznych, mam teraz okazję kupić instrument znacznie lepszy, stary, pewnie ok. 100 letni. Niestety jest niewiadomego pochodzenia, wg lutnika jest to raczej instrument lutniczy, zrobiony prawdopodobnie w Niemczech, ale właściwie to chciałam zapytać o struny. Obecnie założone są na nim chyba dość nowe struny w takiej konfiguracji: G, D – Evah, A - ???, E – Chromcor. A nie umiem zidentyfikować i lutnik też nie był pewny, może to Infeld ale nie umiem znaleźć kolorów owijek. Moja A jest zielona przy kulce (taki sam odcień jak Chromcore), a przy kołkach jest niebieska, potem czarna i znów niebieska (ale kolory nie ułożone spiralnie tylko na zmianę, czarny pierścień ma ok 1 cm). No i właśnie ta A brzmi dla mnie głucho, jakby dźwięk był schowany w zamkniętym pudle. Generalnie cały instrument ma raczej ciemne, nosowe brzmienie i właśnie jeszcze nie jestem pewna, czy mi takie odpowiada. Chciałabym wypróbować te skrzypce jeszcze z inną struną, taką, żeby trochę bardzie brylantową barwę uzyskać. Póki co mam możliwość testowania, tylko jaką A dobrać? W pierwszym odruchu pomyślałam o A od kompletu Evah, ale czy są jakieś inne sensowne możliwości? Na fabrycznych mam kilkumiesięczne Dominanty, mogę spróbować przełożyć A. Ale może coś podpowiecie z doświadczenia, jaka A do Evah pasuje?

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

sob 09 lis, 2013

Twoja struna "A" to Thomastik Vision Titanium (medium). Co do doboru struny to raczej pozostaje Ci metoda prób i błędów. Niestety kosztowna :) Może na przykład Larseny Tzigane, one brzmią dość jasno i zdecydowanie, ale tu nie ma złotej recepty...
Może te co są założone są po prostu zgrane? Może trzeba założyć nowe struny? A może wystarczy drobna korekta u lutnika? Niekiedy naprawdę małe poprawki czynią cuda.
Pozdrawiam!
Adam

iwi
Posty: 2
Rejestracja: śr 06 lis, 2013

czw 14 lis, 2013

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Faktycznie struny były już sporo grane, wg nauczyciela niedługo trzeba pomyśleć o wymianie. Poczytałam o tych strunach Larsen Tzigane i też wyglądają obiecująco, choć wiem, że wszystko i tak zależy od konkretnych skrzypiec. Na początku grudnia oddaję skrzypce na mały przegląd lutniczy i drobne poprawki, więc może przy okazji struny wymienię, wypróbuję albo cały komplet Evah albo te Larseny. Póki co mam niesamowitą frajdę z przesiadki z chińskiego fabrycznego instrumentu na ten stary, nawet zgrane struny na nich brzmią o niebo lepiej niż Dominanty na chińczykach.

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

sob 16 lis, 2013

Dominanty na "chińczykach" mogą poprawić wygodę gry, bo to fajne, miękkie struny (choć mało trwałe). Brzmienia na takim instrumencie wiele nie poprawią...
Pozdrawiam!
Adam

Skrzypce007
Posty: 2
Rejestracja: wt 24 gru, 2013

wt 24 gru, 2013

Hej Wszystkim Milosnikom skrzypiec.

zazyczylam sobie pod choinke skrzypce i teraz, jak juz moje zyczenie sie spelnilo, chcialabym nauczyc sie na nich grac. Ale zanim zapisze sie na jakis kurs, prosze Was o rade. Na skrzypcach doczepiona byla karteczka "gotowe do gry" wiec sprobowalam pociagnac smyczkiem (obejrzalam juz mase filmikow na youtube) i skrzypce nie wydaja jakby zadnego dzwieku?!
Mysle,ze struny sa dobrze naciagniete, na pewno nie sa luzne. Smyczek tez nie jest luzny. Jakkolwiek bym nie ustawila palcow mojej dloni i pod jakimkolwiek katem bym nie probowala przesuwac tym smyczkiem, nie wydobywa sie zaden skrzypcopodobny dzwiek :(

Juz od kilku godzin sie wszyscy w domu glowimy nad tym, gdzie tu jest problem. Dlatego pomyslalam, ze jak zapytam specjalistow w tej dziedzinie, dostane jakas dobra rade.

Bede Wam bardzo wdzieczna :)

Pozdrawiam, K.

Mr_Skrzyp
Posty: 24
Rejestracja: śr 20 lut, 2013

śr 25 gru, 2013

Nasmaruj smyczek kalafonią ;) Nie ma dźwięku ponieważ nie ma tarcia pomiędzy włosiem a strunami. Jeżeli masz nową kalafonię potrzyj o jej wierzch papierem ściernym, potem łatwiej nasmarujesz smyczek.
"Potykając się można zajść daleko; nie wolno tylko upaść i nie podnieść się." - Johann Wolfgang von Goethe

Skrzypce007
Posty: 2
Rejestracja: wt 24 gru, 2013

czw 26 gru, 2013

ok,
dzieki wielkie, nigdy bym na to nie wpadla! :-) Szkoda tylko, ze sprzedawca nikomu o tym nie powiedzial, tak to by nam struna nie pekla :-? Myslelismy, ze w tym tkwi problem...

No coz, mam nadzieje, ze nowa struna nie bedzie zbyt droga :-)

Pozdrawiam, K.

booyah
Posty: 2
Rejestracja: sob 04 sty, 2014

sob 04 sty, 2014

Co myślicie o zestawieniu GD - D'addario helicore, A - chromcor, E - pirastro no.1?

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

śr 08 sty, 2014

dlaczego chcesz wziąć helicore( średniej jakości struny) skoro kupisz tak drogą i dobrą strunę E którą się wymienia częściej niż niższe? Nie lepiej zainwestować w niższe struny i wziąć E Hill która kosztuje połowę mniej niż no 1 i jest równie świetna.
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

booyah
Posty: 2
Rejestracja: sob 04 sty, 2014

czw 09 sty, 2014

polecasz jakąś G, D?

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 09 sty, 2014

wondertone, evah pirazzi,
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Agugu99
Posty: 31
Rejestracja: sob 13 lis, 2010

śr 05 lut, 2014

Za namową kolegi postanowiłam wypróbować strun EVAH PIRAZZI. Nie chciałabym jednak kupować od razu wszystkich, stąd moje pytanie, jaką/jakie struny zmienić na Evah pirazzi?
obecny skład:
G infeld red
D infeld red
A Pirastro chromcor
E Hill

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 06 lut, 2014

D i G zmień
bo po pierwsze infeldy to Thomastiki! Więc dużo lepiej Pirazzi będą brzmieć z A która jest tak samo jak one Pirastro.
po drugie nie lubię infeldów:D haha, co nie znaczy że Tobie nie pasują. Do mnie zupełnie nie pasowały.
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

monia1029
Posty: 1
Rejestracja: pt 17 mar, 2017

pt 17 mar, 2017

Hej. Ktoś tu jeszcze zagląda? Trochę stary ten temat, ale mam nadzieje.
Potrzebuje pomocy z identyfikacją strun. Ogólnie skrzypce mam nowe od polskiego lutnik. Zostały założone nie wiem jakie struny, ale może ktoś potrafi rozpoznać po owijce. Wszystkie poza E mają niebieskie owijki (po obu stronach) a E ma czarne. I właśnie ta E mi się zerwała i muszę coś kupić. Ta, którą miałam nie podobała mi się i miałam problemy z nastrojeniem jej, a może po prostu moje ucho jest wrażliwe na strunę E.
Potrafi ktoś rozpoznać to co jest i polecić jakąś nową strunę? Nie chce kupować całego kompletu, tylko E. Myślałam o czymś z Pirastro, ale nwm nawet czy szukać jelitowych czy nylonowych :(

PS. czy kolor tej kulki na końcu struny przy mikrostroikach ma znaczenie?

Przemek
Posty: 12
Rejestracja: pt 24 lut, 2017

śr 12 kwie, 2017

Przecież widzisz co masz :) jeżeli E jest metalowa to kupujesz metalową i tu masz komfort bo możesz kupić jaką tylko chcesz. Struna E jest jedyną której nie trzeba kupować parami czy kompletem. Wybór dowolny i swobodny.

pannakotka
Posty: 2
Rejestracja: ndz 25 mar, 2018

ndz 25 mar, 2018

Witam wszystkich. Od niedawna gram amatorsko na skrzypcach i proszę o poradę ws. doboru strun. Skrzypce stare, delikatne, manufaktura francuska, dość cichy ale ładny dźwięk. Jakie struny mogę do nich kupić, żeby zamknąć komplet w ok 150 max 200 zł? Zależy mi żeby dźwięk był łagodny, nie piskliwy.
Pozdrawiam :)

brian
Moderator
Posty: 275
Rejestracja: czw 04 cze, 2015

wt 23 kwie, 2019

Za mniej niż 150 można już mieć zestaw Pyramid 116100 Ultraflex, które z pewnością dobrze się sprawdzą. Struny można też czyścić środkiem do konserwacji strun, na przykład dunlop 65. Polecam też zajrzeć tutaj
https://strunygitarowe.pl/pl/c/Pielegnacja-gitar/149
http://kapodaster.pl/

Wróć do „Skrzypce”