jacekgal
Posty: 6
Rejestracja: ndz 28 paź, 2012

ndz 28 paź, 2012

czy są jakieś zawodówki lutnicze ??

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

ndz 28 paź, 2012

Jest liceum muzyczne z klasą lutniczą (lub coś w tym stylu) w Zakopanem. Tak to tylko i wyłącznie "czeladnictwo" (że tak to ujmę) u innego lutnika (czyli praktycznie bez szans na ten sposób nauki w naszych czasach: szczególnie bez znajomości... najczęściej to jednak jest rodzinny zawód). Do tego Akademia Muzyczna w Poznaniu. Jedyny kierunek Lutnictwo w Polsce. Innych perspektyw w naszym kraju nie ma.

Pozdrawiam

jacekgal
Posty: 6
Rejestracja: ndz 28 paź, 2012

ndz 28 paź, 2012

co znaczy to "czeladnictwo" ? sorry ale tego nie ogarniam.

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

ndz 28 paź, 2012

Znaczy to po prostu, że któryś lutnik wziąłby Cię jakimś cudem na nauki. Spotkałem się i słyszałem tylko o przypadkach uczenia syna przez ojca w dzisiejszych czasach w naszym kraju.

Pozdrawiam

Agugu99
Posty: 31
Rejestracja: sob 13 lis, 2010

ndz 28 paź, 2012

Z tego co wiem, to w Poznaniu na Solnej jest klasa lutnicza.

Madzik
Posty: 6
Rejestracja: sob 15 sty, 2011

ndz 28 paź, 2012

Jest na pewno. Można iść już od gimnazjum.

jacekgal
Posty: 6
Rejestracja: ndz 28 paź, 2012

ndz 28 paź, 2012

Dobra . Tylko że ja jestem z małopolski . Nie chce iść do liceum ani technikum , interesuje mnie zawodówka ale nie mogę znaleźć żadnych informacji w internecie.

altowiolistkaa
Posty: 36
Rejestracja: śr 22 gru, 2010

ndz 28 paź, 2012

W Zakopanem jest ta najsłynniejsza szkoła lutnicza. z tego co słyszałam, ale mogę się mylić.
Talent to nie jest przepis na łatwe życie ;)

jacekgal
Posty: 6
Rejestracja: ndz 28 paź, 2012

ndz 28 paź, 2012

No właśnie słyszałem ale obawiam się że to liceum :/

Awatar użytkownika
Ovation
Lutnik
Posty: 141
Rejestracja: śr 14 kwie, 2010

ndz 28 paź, 2012

W Poznaniu jest liceum o profilu lutniczym, natomiast w Zakopanem jest Liceum Sztuk Plastycznych im.A Kenara z profilem "lutnictwo" ... obowiązuje tam rzeźba, rysunek, malarstwo, oraz podstawy historii sztuki i lutnictwa.

Skończyłem tą szkołę dużo chętnych mało miejsc wiec jeśli się dostaniesz to powodzenia ;) obowiązują tam egzaminy wstępne z dziedzin które wyżej wymieniłem . A najlepiej skontaktuj się z sekretariatem szkoły ;).

Konsekwencja po zakończeniu tej/tych szkół jest praktyka u lutnika, ja praktykowalem u profesora Nitonia, Marduły, Łacka a na końcu u ojca ;) ważne jest aby poznać wiele pracowni i metod pracy.

Życze powodzenia.

Ewelina
Posty: 2
Rejestracja: czw 24 sty, 2013

czw 24 sty, 2013

Jest sporo zagranicznej literatury na temat lutnictwa, nawet wydane są różne szkolenia w postaci DVD. Mimo wszystko wydaje mi się, że bardzo trudno zostać lutnikiem inną drogą, niż przyglądając się codziennej pracy kogoś z latami doświadczenia w tym fachu.

Wróć do „Kącik lutniczy”