Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 19 cze, 2012

Właśnie, nie widzę takiego tematu.

Czy ktoś z Was posiada nawilżacz do futerału, lub też taki który wkłada się do skrzypiec?

Czy rzeczywiście jest o niebo lepszy dźwięk?

Kurczę, tyle lat się uczę a dopiero jakiś czas temu wpadłam na to że np. kołki strasznie trzeszczą, jak robi się ciepło lub jest okres grzewczy... a to przecież wszystko brak wilgoci zapewne...
Skrzypce na pewno potrzebują takiej pielęgnacji jak nawilżenie, ale oczywiście w profesjonalny sposób (nie żadne kąpanie skrzypiec) :D

Aha, temat oczywiście dotyczy wszystkich instrumentów smyczkowych, nie tylko skrzypiec.

Jeśli macie takie nawilżacze to napiszcie jakie firmy, czy warto, jaka cena.

pozdrawiam!:)
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

czw 21 cze, 2012

Bardzo trafne pytanie, właśnie ja też od jakiegoś czasu się zastanawiam, czy aby dobrze traktuję moje skrzypki (czyt. w kwestii wilgotności). Czy ktoś może coś powiedzieć o tego typu cackach ? :-)
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

Amanarel
Posty: 24
Rejestracja: czw 07 cze, 2012

sob 11 sie, 2012

Po przeczytaniu tematu sam zapytałem mojego nauczyciela, czy używa, co o tym myśli.
Powiedział mi, że kiedyś trochę używał, ale to było przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych. Były straszne upały i wszystko wysychało, wtedy owszem, przydawał się. Teraz, nawet w przy tych temperaturach powiedział mi, że nie ma takiej konieczności.
Z drugiej strony zaczynam się trochę martwić, bo strzałka na moim higrometrze lekko spadła poniżej poziomu normalnego, do bardzo suchego. Jak spadnie bardziej to chyba coś kupię. W skelpie muzykalia widziałem dwa typy, jeden przyczepiany na rzep, drugi wkładany do skrzypiec. Nauczyciel wspominał mi tylko o tym drugiem. Tak, czy tak, myslę że warto obserwować higrometr.

Tarantella
Posty: 4
Rejestracja: śr 28 maja, 2014

sob 13 gru, 2014

Czy ktoś może używa nawilżacza, który umieszcza się w futerale? :) I czy ktoś mógłby jakiś polecić?

Wróć do „Instrumenty smyczkowe”