Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 02 gru, 2011

Mendelssohn, Bruch, Wieniawski, Mendelssohn, Bruch, Wieniawski, Mendelssohn, Bruch, Wieniawski, Mendelssohn, ...
Większość uczniów w SM i ich skrzypków-rówieśników spoza szkoły, ma wielokrotnie okazję usłyszeć te same koncerty, grane w marny sposób podczas szkolnych koncertów i przesłuchań. Gdy przychodzi pora na nich, dość bezwiednie powielają repertuar swoich poprzedników, bez chęci znalezienia czegoś nowego, wykazania się kreatywnością. Są, oczywiście w tej materii chlubne wyjątki (np. izahe), ale nie da się ukryć, że to zjawisko masowe.
Proponuję w związku z tym uważne przyjrzenie się profilowi użytkownika HenriVieuxtemps na portalu YouTube: http://www.youtube.com/user/HenriVieuxtemps .
Dzieli się on wieloma w świetnie opracowany sposób (z zapisem nutowym na ekranie) filmami różnych koncertów skrzypcowych (i innych utworów). Ilu z nas, tak naprawdę, miało wcześniej okazję usłyszeć koncert Pergolesiego lub Tartiniego, lub utwory na skrzypce i orkiestrę Ysaye'go? Filmy HenriVieuxtemps są źródłem olbrzymiej wiedzy i inspiracji. Sama na ich podstawie dobieram niektóre elementy repertuaru, uczę się sztuki wykonawczej i zapoznaję się z brzmieniem akompaniamentu. Oczywiście zamieścił on również hity koncertowe (Czajkowski, Beethoven, ...), które zdecydowanie warte są obejrzenia z jednoczesnym śledzeniem tekstu.
Mam nadzieję, że kilkoro z Was zechce podążyć mniej utartą ścieżką i odczuje przyjemność z odkrywania mniej znanego repertuaru skrzypcowego.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

sob 10 gru, 2011

Znam ten problem,
nie mogę ścierpieć właśnie tej rzeczy w szkołach muzycznych. Dzięki temu nigdy nie miałam ochoty grać takich koncertów jak Wieniawski, Mendelsohn, Lalo i Bruch- ale cóż podobno takie utwory WYPADA zagrać,
ale wybaczcie, nie mam ochoty grać czegoś co jest rąbane przez wielu uczniów- którzy jeszcze nie powinni tego grać bo: a) są niedojrzali b) nie domagają technicznie...
no i obraz pięknych koncertów przewraca się do góry nogami tak że nie potrafimy ich już słuchać, a co dopiero grać...
Jeśli chodzi literaturę skrzypcową to raczej nie mamy niedoboru tak jak np. kontrabasy z 11 utworami na krzyż... i profesorowie mogliby się troszkę bardziej wysilić dobierając na programy, mimo iż wiem że pewien kanon utworów powinien mieć każdy skrzypek opanowany... moim zdaniem problem leży w programie nauczania, coś jest nie tak, nie wiem co, wiem jedno- patrząc na poziom grających- jest coraz to gorszy, nie tylko ja to widzę (tak mi powiedział mój profesor po egzaminach wstępnych do II stopnia, prawie nikt nie powinien się dostać- smutne)
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Violinee19
Posty: 20
Rejestracja: wt 14 cze, 2011

czw 21 cze, 2012

Ja na przykład w przyszłym roku szk.(bede wtedy w I kl. lic.) bede grać 13 koncert skrzypcowy Kreutzera... On napisal 20 koncertow skrzypcowych!!! A pomyslec, ze tylko wredne etiudy pisal...
O, dajcie mi te małe skrzypce
Może na skrzypcach wygram
Wiatr i pochyłą ulicę
I noc, co taka niezwykła...

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 22 cze, 2012

Polecam II i III koncert Brucha, zwłaszcza II! Są naprawdę świetne, a znany tylko pierwszy, nie wiadomo czemu (Fantazję szkocką jednak trochę się zna). To samo z Mendelssohnem d-moll.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Artibeus
Posty: 43
Rejestracja: wt 01 cze, 2010

sob 23 cze, 2012

Tak, tak Bruch Mendelssohm Wieniawski... a to przecież takie piękne koncerty, tylko docenia się to dopiero słuchając takich wykonań jak np. Wieniawski w interpretacji Buszkowa (1 miejsce na wieniawskim, polecam). Szkoda, że tak wielu nauczycielom SM nie przychodzi do głowy, że obrzydzają uczniom tak piękną muzykę. A przecież rzeczywiście jest wiele koncertów niekoniecznie ze zbyt wysokiej półki, które można zadać w SM. Jeśli chodzi o mało znane koncerty polecam Waltona. Przecudownej urody koncert XXwieczny. No, ale to już wyższa szkoła jazdy. Napisany specjalnie dla Heifetza.

Awatar użytkownika
Nannerl
Posty: 4
Rejestracja: czw 03 maja, 2012

czw 16 sie, 2012

Świetne są obydwa koncerty skrzypcowe Prokofiewa. Moim zdaniem najlepsze są w wykonaniu Itzhaka Perlmana z BBC Symphony Orchestra w tle ;-)
Zostawia za sobą kwitnące gałązki,
A nasze sprawy i niedogodności,
I najmozolniejsze dnia obowiązki
Ubiera w piękno pełne lekkości.

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

czw 16 sie, 2012

Lisa Batiashvili gra świetnie Prokofiewy. Jansen też jest dobra w g-moll, ale jednak nie aż tak. Kolejny świetny koncert, w którym się zakochałam, to dwudziestowieczne dzieło zakorzenionego w romantyzmie Litwina (pisałam już o nim gdzieś na forum), Balysa Dvarionasa: http://www.youtube.com/watch?v=fUk5wG6ItYk . Zakochałam się w nim i chciałabym grać.
Zupełnie z innej beczki są koncerty Janiewicza: np. http://www.youtube.com/watch?v=6qKvfMweOJY . Świetna alternatywa dla ogranych Haydnów i Mozartów, zwłaszcza dla uczniów. Polecam szczególnie jego piąty koncert (niestety nie ma pierwszej części na youtube, trzeba głębiej poszukać).
No i, oczywiście, ponownie będę lansować Weinberga: http://www.youtube.com/watch?v=klKiqJcifvA . ;-)
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pt 17 sie, 2012

A znacie koncert Góreckiego? Magia...
Wielbię tego kompozytora też za koncert klawesynowy, który miałam okazję grać, w ogóle wszystko co pisze lubię;]
Tańce w dawnym stylu też zdaje się grałam, wszystko piękne, a właśnie ostatnio po dłuższej przerwie odświeżyłam sobie koncert skrzypcowy- polecam:)
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

sob 18 sie, 2012

Chodzi o ten Concerto Notturno?
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

mgoplana
Posty: 41
Rejestracja: pt 28 sty, 2011

czw 21 lut, 2013

Grał ktoś może lub słyszał o koncercie P. Gutin'a?? (chyb h-moll)
Byłabym wdzięczna za jakieś linki na YT
Pozdrawiam

Wróć do „Repertuar”