Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

ndz 23 sty, 2011

Tak się ostatnio zastanawiałam, w jaki sposób można zdobyć takie naprawdę dobre skrzypce lutnicze? Załóżmy 30-50 tys zł albo i więcej. Są takie w ogole? :mrgreen: Jak na razie słyszałam tylko o takich do 10 tys (na allegro) albo tych po kilka milionów. A ile trzeba, czy też ile powinno się wydać na instrument na określonych etapach gry?
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

AnnaKarenina
Posty: 81
Rejestracja: wt 13 kwie, 2010

ndz 23 sty, 2011

Ale masz na myśli skrzypce stare czy robione przez lutnika współcześnie? Bo myślę, że u lutnika można "zamówić" takie cacko za dziesiąt tysięcy, albo może zlecić mi poszukanie takiego instrumentu dla Ciebie, wiadomo, że oni lepiej wiedzą, gdzie szukać. Kiedyś pan Niewczyk z Poznania pokazywał mi mistrzowskie skrzypce dla jakiegoś muzyka z filharmonii, które kosztowały bodaj 30 tys. zł.

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

ndz 23 sty, 2011

Raczej stare, aczkolwiek domniemam, że jak bez względu na wiek takie za 30 tys są równe takim za 30 tys, bo inaczej cena by się zmieniła. Właśnie zastanawiam się, gdzie tego szukać...
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Diedra
Posty: 25
Rejestracja: pn 28 cze, 2010

pn 24 sty, 2011

Jeśli masz możliwość wyjazdu do US, tam warto odwiedzić renomowane violin shopy. Mają OGROMNY wybór doskonałych skrzypiec (i multum smyczków), z tego większość z certyfikatami. Przy zakupie otrzymujesz gwarancję, że skrzypce lub smyczek w razie "upgrade'u" zostaną od Ciebie odkupione, więc wybierając nowy instrument nie będziesz musiał szukać nabywcy na własną rękę. Można wypróbować, porównać, na określonych warunkach wziąć do domu... W Polsce jest gorzej, chociaż i tak warto przejść się do pracowni lutniczej i spytać, co mają do zaprezentowania. W przypadku bardzo kosztownych starych instrumentów warto jednak zachować ostrożność i najlepiej zlecić niezależną ekspertyzę/wycenę.

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 25 sty, 2011

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Mam nadzieję, że przydadzą mi się jak najszybciej :-P
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
Ovation
Lutnik
Posty: 141
Rejestracja: śr 14 kwie, 2010

wt 25 sty, 2011

Witam

Cena instrumentu opiera się głownie na brzmieniu, walorach wizualnych, i wieku sezonowanego materiału. Stare instrumenty są więcej warte ponieważ, uzyskały już maksimum swoich walorów dźwiękowych (rozegranie), maja wartość historyczną, NIEKONIECZNIE GRAJA WYBITNIE Często instrumenty ówczesnych świetnych lutników graja podobnie, tak samo albo lepiej niż rękodzieła starych mistrzów.

Co do cen ... taki sam instrument w stanach, Anglii, Włoszech, czy Francji będzie miał inna cenę. W Polsce zapłacimy 8 000 - 10 000 zl za skrzypce, za ten sam instrument w stanach zapłacimy 5 000 a nawet 10 000 dolarów...

Co do amerykanskich tzn Violin shoop-ów sa tam tez instrumenty polskich lotników (czasami pod innymi imionami lub miejscami produkcji), za które zapłacicie w nich dwa lub trzy razy tyle niż kupując ten sam instrument u lutnika. Poszukajcie sami... ZA GRANICA JEST INNA KLIENTELA I WYŻSZE CENY NIE KONIECZNIE LEPSZE INSTRUMENTY... Podając przykład taty, w Polsce jego instrument my sprzedajemy 6 000 - 8 000 zł ... ale jeśli przyjedzie anglik po instrument i powie się mu 5 000 euro, dla niego to i tak taniej niż instrument u niego w kraju. Polscy lutnicy sprzedają instrumenty za granica, nie ustępujące zagranicznym instrumentom.... ALE DUŻO TANIEJ. Dodam ze są kraje gdzie można instrumenty kupić jeszcze taniej niż w Polsce.

Pozdrawiam :-D :-D

Wróć do „Kącik lutniczy”