AnnaKarenina
Posty: 81
Rejestracja: wt 13 kwie, 2010

wt 25 maja, 2010

Wiem, że był taki temat na starym forum i sądzę, że i tu by się zdał. Chodzi o sprawę tłumików. Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś, bo współlokatorzy mają chyba trochę dość moich skrzypiec i mnie. Proszę poradźcie, który jest dobry -być może wcale nie musi to być ten najdroższy. Dzięki i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 25 maja, 2010

Taki żeby na prawdę się wygluszyć to jedynie hotelowy, no i jest przy okazji najdroższy;/ ok. 60 zl?
są jeszcze drewniane i gumowe, ale one nie wyciszają wiele:)
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
zoom
Posty: 85
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

śr 26 maja, 2010

ja tam używam dwóch klamerek, którymi przyciskam do mostka opaskę z kilku kartek ;p musiałem szybko mieć tłumik, tylko to było pod ręką. Poza tym wychodzę z założenia, że tłumik fundują Ci, którym przeszkadza gra. Moi jęczą, ale jak wspomnę o kupnie tłumika, jakoś milkną... ;-)
SP2GIT, zapraszam do łączności! ;)

manonroland
Posty: 9
Rejestracja: ndz 01 sie, 2010

śr 18 sie, 2010

Jak i gdzie należy go założyć? Kupiłam pierwsze skrzypce razem z hebanowym tłumikiem i jestem w tym temacie kompletnie zielona.

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

sob 21 sie, 2010

Tłumik zakłada się na podstawek;) (mostek;))
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

manonroland
Posty: 9
Rejestracja: ndz 01 sie, 2010

sob 21 sie, 2010

Dziękuję :)

draq
Posty: 7
Rejestracja: pt 17 wrz, 2010

czw 23 wrz, 2010

Witam, wybierałem się do sklepu po tłumik i się okazało że sklep jest jeszcze nieczynny. Zmuszony byłem zrobić własny i oto co mi wyszło.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gdy założyłem go na mostek to byłem zaskoczony tym jak dźwięk mocno się stłumił. Efekt przerósł moje oczekiwania :). Dzwiek nie jest mniej ostry, jak to widziałem na YouTube na przykładzie plastikowych i gumowych tłumików, tylko po prostu cichszy.

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

sob 25 wrz, 2010

Hahaha. Zarzuć przepisem, bo ze śmiechu nie mogę :mrgreen: Po prostu spadłem z krzesła :lol:

Tzn. Z czego to? Karton owinięty taśmą :-P :?:

draq
Posty: 7
Rejestracja: pt 17 wrz, 2010

sob 25 wrz, 2010

Jest to karton w którym były opakowane skrzypce. Taki gruby kawałek był i go trochę pociąłem. Trochę nie wierzyłem że coś z tego wyjdzie ale nie szkodziło mi spróbować i jak sie okazało jest to bardzo efektywne :D, zamieszczę filmik niedługo.

sosenka93
Posty: 3
Rejestracja: czw 30 wrz, 2010

wt 05 paź, 2010

Skrzypce w kartonie?... Własnoręcznie zrobiony stroik z tektury?... Wieniawski się w grobie przewraca kolego! Zwykłe gumowe stroiki są po 5,6 zł i radzę Ci w taki zainwestować a nie (przepraszam, może chęci były dobre) tak partaczyć!
Osobiście rzadko korzystam, ale tłumik mam a swoją drogą mam też szczęście mieszkać w domu więc jak mówię nie jest mi potrzebny.
Chyba że z orkiestrą.

draq
Posty: 7
Rejestracja: pt 17 wrz, 2010

śr 06 paź, 2010

Pani sosenka jest chyba niewolnikiem jakiś dziwnych ideałów.. i po co te emocje? :) Jeśliby filozofując na ten temat.. to guma jest bardziej sztuczna, pozatym nie obchodzi mnie to zbytnio. Są to moje skrzypce (co prawda made in china, ale jakieś są :D)i będę je partaczyć,jak najdzie mnie ochota to z robię z nimi co zechce. My tutaj się śmiejemy a ty tu nagle wyskakujesz z jakimś Wieniawskim. Szczerze mówiąc nie wiem kto to jest i nie obchodzi mnie czy w grobie się przewraca czy nie, ale wątpię by interesowało go co tutaj się dzieje. Zauważ ze jedyną osobą której to przeszkadza jesteś ty. Rozumie że niektórzy muszą być arystokratyczni i na pozór udawać to jacy są idealny, ale ja jestem swój chłop :D. Wykazałem się minimalną twórczością i osiągnąłem coś znacznie lepszego i ciesze się z życia :) i jak patrze na takie wpisy to mi się żal robi, życzę Ci wiec nie przywiązywać się emocjonalnie do takich bzdur-bo ktoś zrobił sobie tekturowy tłumik :).

Diedra
Posty: 25
Rejestracja: pn 28 cze, 2010

pt 22 paź, 2010

Pani Sosenko, radziłabym raz w życiu wybrać się na Fiddle Camp Marka O'Connora, gdzie warsztaty gry na skrzypcach prowadzą największe sławy skrzypcowe świata, tak w muzyce klasycznej, jak i folkowej, muzycy jazzowi, bluegrass, celtic i wielcy soliści scen z całego świata. Przypatrzeć się uważnie, jak wielu spośród tych skrzypków posiada własnoręcznie zrobione tłumiki, ilu z nich tłumika zapomniało i używa zrolowanego baknotu i nikt, absolutnie NIKT durnych komentarzy nie czyni, bo jest to w środowisku zawodowo czynnych muzyków normalna rzecz. Ostatnio grałam na jam session w pubie z tłumikiem wykonanym na szybko z korka do wina - polecam wypróbować dźwięk ;)

maryvno
Posty: 78
Rejestracja: wt 04 maja, 2010

pt 22 paź, 2010

draq - gratuluję pomysłu!

Ja do ćwiczenia w domu po 20 mam tłumik hotelowy. Jest duży metalowy, kosztuje około 100zł. Wycisza dźwięk dosyć mocno.Trzeba go dosyć mocno wciskać w podstawek, gdyż czasem może z niego odpaść i (np.) uderzyć w derkę skrzypiec, lub załóżmy w stopę (co boli, bo jest dostyć ciężki).
Sfinansował mi go mój tata, który z lekka nie przepada za dźwiękiem skrzypec :)

daNuta
Posty: 2
Rejestracja: pn 07 lis, 2011

pn 07 lis, 2011

Witajcie! Właśnie zakupiłam taki tłumik -> http://www.violino-sklep.pl/tlumik-skrz ... p-112.html i mam pewien problem... Dopiero rozpoczynam grę i może stąd wynika moja niewiedza, ale czy przypadkiem tłumik nie ma być cały na mostku.. tzn nie powinien przyciskac strun, żeby dać faktyczny efekt wyciszenia? Mój wchodzi do marnej połowy.. mozliwe, ze mam za gruby mostek ? Albo, że tłumik kupiłam niewłaściwy ? Bardzo proszę o pomoc :))

Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pn 07 lis, 2011

Jeśli pytasz o to, czy tłumik nie powinien dotykać strun, to nie - nie powinien. W żadnym wypadku nie można do tego dopuścić. Pod wpływem wibracji strun, jeśli stykają się one z czymś takim jak tłumik, mogą go uszkodzić i same być uszkodzone. Funkcją podstawka (mostka) jest przenoszenie drgań ze strun na górną płytę (które następnie boczkami, ale głównie duszą przenoszone są na płytę spodnią). Włożenie na niego tak ciężkiego tłumika, nawet jeśli nie dotyka on strun, zmniejsza natężenie drgania podstawka i automatycznie drgania całego pudła, co wycisza instrument. Zresztą sama powiedz, czy nie brzmi teraz ciszej?
Jeśli jednak niedobrze zrozumiałam, jaki dokładnie masz problem z tłumikiem, proszę wspomóc nas zdjęciem, rysunkiem albo chociaż dokładniejszym tłumaczeniem, żebyśmy mogli lepiej pomóc.
Pozdrawiam,
rzępoła
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

daNuta
Posty: 2
Rejestracja: pn 07 lis, 2011

wt 08 lis, 2011

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź... ocaliła ona mój podstawek od odchudzania. W takim razie jutro z samego rana wypróbuję skrzypce z i bez tłumika. Może spodziewałam się zbyt wiele :P

Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam! :)

miedziak
Posty: 3
Rejestracja: czw 15 sty, 2015

ndz 15 lis, 2015

Zastanawiam się nad zakupem tłumika do skrzypiec żebym mógł grać w bloku o późnych porach i żeby mojej baby nie drażnić. Mam w związku z tym kilka pytań.
-jak bardzo taki tłumik przeszkadza w samej nauce? (chwilowo jestem stargetowany na właściwej postawie, palcach, czystości dźwięku, rytmie i prowadzeniu smyczka)
-do czego służy tłumik drewniany taki jak ten ( http://image.ceneo.pl/data/products/579 ... wniany.jpg ), czy jego przeznaczeniem jest wyciszenie instrumentu czy coś innego, korzystacie z takich tłumików i ogólnie napiszcie coś o nim.
- czy używanie tłumika nie niszczy instrumentu.
- coś napiszcie o tłumikach hotelowych czy nie przeszkadzają i czy niszczą podstawek i ogólnie czy są jedyną alternatywą, bo jakoś negatywnie nastawiony do nich jestem, a przynajmniej do tych metalowych.

Pozdrawiam miedziak.

miedziak
Posty: 3
Rejestracja: czw 15 sty, 2015

pt 08 sty, 2016

dobra kupiłem sobie tłumik hebanowy i napisze coś o nim żeby też coś wnieść na forum. Generalnie to wytłumi dźwięk czyniąc go nie wiele mniej głośnym ale za to o wiele mniej przenikliwym dzięki czemu osoba w sąsiednim pokoju za zamkniętymi drzwiami (śpiąca w sypialni kobieta na przykład) prawie go nie słyszy. Inna sprawa że prawie w ogóle z tego nie korzystam i tylko sobie podstawek uwaliłem bo nikt mi nie powiedział że go trzeba oczyścić jak się nowy kupi(było w środku dużo takiego czarnego pyłu który powstaje podczas szlifowania hebanu).

DaviriaAliud
Posty: 1
Rejestracja: śr 05 lip, 2017

śr 05 lip, 2017

Dzień dobry. Dopiero zaczynam grę i mam mało doświadczenia ale zauważyłam, że mój tłumik hotelowy zniekształca dźwięk instrumentu i co chwilę mi się zsuwa albo spada, nawet jeżeli mocno go wcisnę, są już nawet lekkie ślady po nim na mostku. Nie chcę kupować nowego a widzę, że można go zrobić samemu, więc chciałam się zapytać, na co zwrócić uwagę przy robieniu tłumika? Na jego grubość? Wiem, że nie może dotykać strun, ale tylko to. Już miałam parę prób z moimi "dziełami z kartonu i agrafek" ale nic z tego nie wyszło. :->

Wróć do „Skrzypce”