Awatar użytkownika
SmyczkowoPL
Administrator
Posty: 79
Rejestracja: pt 26 sty, 2007

pt 12 lip, 2019

Instrumenty smyczkowe cenione są za ich bardzo charakterystyczne, przejmujące brzmienie, które choć często kojarzone jest z muzyką klasyczną, to w praktyce bardzo dobrze sprawdza się w absolutnie wszystkich gatunkach muzycznych. Uważa się, że nauka gry na instrumentach smyczkowych jest bardzo trudna, co jest prawdą, ponieważ nie spotkamy w nich progów, a to oznacza, że nawet delikatne odchylenie palca dociskającego strunę ma wpływ na wysokość dźwięku, nie wspominając już o tym, że grając na instrumencie takim jak skrzypce często można się spotkać z szybkimi pasażami, gdzie dokładność podczas gry jest kluczowa. Te trudy opanowania instrumentu nie odstraszają jednak miłośników instrumentów smyczkowych i decydują się oni na zakup i późniejszą naukę. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu na zakupy, warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne instrumenty, bo wówczas może się okazać, że brzmienie którego poszukujemy może nam zaoferować inny instrument niż pierwotnie sądziliśmy.

INSTRUMENTY MAŁOGABARYTOWE

Mówiąc o instrumentach smyczkowych, większość z nas ma przed oczami skrzypce. Trudno się dziwić, ponieważ są one w swojej grupie bez wątpienia najpopularniejsze. Skrzypce są także najmniejszym instrumentem smyczkowym, jeżeli mówimy o skrzypcach, altówce, wiolonczeli i kontrabasie. Posiadają one czysty, wysoki i bardzo przejmujący dźwięk, który bardzo dobrze sprawdza się podczas grania linii melodycznych. To właśnie dlatego skrzypce grają je najczęściej podczas kompozycji smyczkowych granych przez orkiestry. Skrzypce spotkamy także w zespołach rozrywkowych grających gatunki takie jak jazz, country, rock, a nawet metal. Skrzypce dla początkujących nie muszą być bardzo drogie aby można było się cieszyć klarownym brzmieniem oraz wygodą podczas gry, jednak nie warto schodzić poniżej kwoty tysiąca złotych, ponieważ można wówczas trafić na model który szybko się rozstraja lub posiada niewygodną dla gry akcję strun. Należy także pamiętać, że skrzypce występują w różnych rozmiarach. Dla osoby dorosłej najlepiej sprawdzą się skrzypce pełnowymiarowe, jednak dla dzieci lub osób o drobnych dłoniach lepsze mogą się okazać skrzypce ¾ lub nawet mniejsze. Instrument ten pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest stosunkowo głośny, przez co osoby mieszkające w bloku mogą mieć problem z nauką podstaw bez jednoczesnego przeszkadzania sąsiadom. Nie oznacza do jednak, że takie osoby musza zrezygnować ze swojej pasji. Dobrą alternatywą będą skrzypce elektryczne, które po nagłośnieniu potrafią zagrać bardzo głośno, jednak można je ściszyć do bezpiecznego poziomu, a jeśli chcemy to nic nie będzie stało na przeszkodzie aby grać bez podłączenia. Dodatkowo aby nagrać takie skrzypce nie będzie nam potrzebny mikrofon, ponieważ możemy nagrać je bezpośrednio na komputer za pomocą interfejsu audio. Wówczas możemy także wzbogacić ich brzmienie o różnorodne efekty, takie jak przester, chorus, pogłos czy echo. Skrzypce często mylone są z altówką, która jest jednak nieco większa, przez co posiada cieplejsze i niższe brzmienie. Często jej zadaniem jest granie sekcji rytmicznych, które nadają tempo granego utworu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby i na nich grać partie melodyczne, szczególnie jeśli chcemy grać solo.

INSTRUMENTY WIELKOGABARYTOWE

Mówiąc o większych instrumentach smyczkowych warto zacząć od wiolonczeli, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Jest to duży instrument, na którym gra się siedząc, stawiając wiolonczelę pionowo. Można na niej grać zarówno smyczkiem jak i palcami, a jej dźwięk jest niski, wręcz basowy, choć jednocześnie można na niej zagrać dźwięki o znacznie wyższych rejestrach. To czyni wiolonczelę bardzo uniwersalnym instrumentem i równie często gra się na niej linie rytmiczne jak i solowe. Większy od wiolonczeli jest jedynie kontrabas, który służy do grania sekcji basowych. Na kontrabasie gra się stojąc i również można grać zarówno palcami jak i smyczkiem. Ciekawym jest fakt, że kontrabas już od dawna wykorzystywany był w tym samym celu, co gitara basowa dzisiaj. Już w zespole w którym grał Johnny Cash kontrabas wygrywał linie basowe, których charakterystyczne, dudniące brzmienie możemy usłyszeć na nagraniach. Grając na kontrabasie w taki sposób używa się palców i można wykorzystywać różnorodne techniki. To wszystko dowodzi, że instrumenty smyczkowe choć dawniej kojarzyły się głównie z muzyką klasyczną, dziś bez problemu odnajdują się także w gatunkach muzyki rozrywkowej.

Wróć do „Poradniki”