brian
Moderator
Posty: 268
Rejestracja: czw 04 cze, 2015

pt 10 maja, 2019

RODZAJE INSTRUMENTÓW SMYCZKOWYCH I ICH WYBÓR

Instrumenty smyczkowe kojarzone są głównie z muzyka klasyczną i nic w tym dziwnego, ponieważ to w niej zyskały sławę i są używane do dziś. Możliwości poszczególnych instrumentów smyczkowych są jednak tak duże, że z powodzeniem używane są we wszystkich gatunkach muzyki, od poważnej muzyki klasycznej, przez folk, aż po metal. Rozróżniamy cztery główne rodzaje instrumentów smyczkowych, a mianowicie skrzypce, altówkę, wiolonczele oraz kontrabas, boć można spotkać także wariacje na temat niektórych z nich. Przykładem może być bardzo rzadki dziś oktabas, będący jeszcze większą wersją kontrabasu do której obsługi potrzeba dwóch osób, czy skrzypce elektryczne, których możemy posłuchać w muzyce artystów takich jak na przykład Vanessa-Mae. Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje instrumentów smyczkowych i jakim brzmieniem się charakteryzują?

SKRZYPCE

Skrzypce uważane są za najpopularniejszy z instrumentów smyczkowych i spośród czterech głównych rodzajów, to skrzypce są najmniejsze. Posiadają one bardzo duży zakres tonalny i są w stanie wydać z siebie najwyższe dźwięki. Skrzypce uważane są za jeden z najtrudniejszych do opanowania instrumentów i choć można się z tym zgadzać lub nie, to z pewnością nie można uznać, ze jest to instrument łatwy. Jak każdy instrument smyczkowy, skrzypce nie posiadają nabitych progów, co oznacza, że nawet minimalne odchylenie palca na aktualnie granej strunie ma wpływ na wysokość dźwięku, a trzeba pamiętać, że przy szybkich pasażach dokładność jest kluczowa. Do gry na skrzypcach służy smyczek, który może być wykonany z różnych materiałów. Sama część która styka się ze strunami najczęściej wykonana jest z końskiego włosia, choć tańsze egzemplarze mogą posiadać inne materiały. Aby móc wydobyć płynny dźwięk, włosie smyczka należy natrzeć kalafonią, szyli specjalną substancją, która poprawia efekt drgania struny, co ma bezpośredni wpływ na brzmienie. Na skrzypcach można grać także techniką pizzicato, polegającą na wykorzystaniu palców zamiast smyczka, grając pojedyncze, krótkie dźwięki, podobnie jak w przypadku gitary. Skrzypce pomimo niewielkich rozmiarów są instrumentem bardzo donośnym, jednak często są dodatkowo nagłaśniane, na przykład podczas koncertów. Możemy nagłośnić je za pomocą specjalnego piezoelektrycznego przetwornika, który działa jak miniaturowy mikrofon montowany wewnątrz instrumentu. W przypadku skrzypiec elektrycznych, przetwornik montowany jest na stałe, więc nie musimy wykonywać żadnych modyfikacji. Po nagłośnieniu skrzypiec możemy wzbogacić je o różnorodne efekty, takie jak przester, aby brzmiały ostro i pasowały do bardziej rockowych klimatów, czy pogłos, w celu dodania im głębi.

ALTÓWKA

Altówka przez niedoświadczonych muzycznie obserwatorów jest często mylona ze skrzypcami, jednak jest ona nieco większa i posiada niższe, cieplejsze brzmienie. Altówka jest także stosunkowo niedocenianym instrumentem ze względu na to, że w sekcjach smyczkowych pełni głównie funkcję tworzenia tła, podczas gdy zdecydowana większość sekcji solowych pisana jest na skrzypce. Nie oznacza to oczywiście, że altówka jest w czymkolwiek gorsza, ponieważ wybierając właśnie ją, nikt nie może zakazać nam grania sekcji solowych. Wracając do grania sekcji rytmicznych nie można nie wspomnieć o tym, że choć niedoceniana, altówka odgrywa bardzo ważną rolę. To w końcu dzięki niej tworzone jest napięcie w kompozycjach klasycznych i bez altówki żadna kompozycja nie miałaby takiego balansu brzmień. Jeżeli chcemy grać solowo na instrumencie smyczkowym i poszukujemy ciepłego i niższego brzmienia niż w przypadku skrzypiec, altówka z pewnością będzie dobrym wyborem.

WIOLONCZELA I KONTRABAS

Wiolonczela to sporych gabarytów instrument o pięknym, niskim i przejmującym brzmieniu, które wraz z altówką tworzy piękne tło w muzyce, choć warto zauważyć, że jest ona również często używana jako instrument solowy. Wiolonczela sama w sobie jest dość duża, a grając na niej montuje się dodatkowo tak zwaną nóżkę, aby móc dobrze chwycić instrument i wygodnie na nim grać. Do brania na wiolonczeli również używa się smyczka, choć znacznie większego niż w przypadku skrzypiec czy altówki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby grać na niej palcami. Od wiolonczeli większy jest tylko
kontrabas, na którym gra się na stojąco. Kontrabas w orkiestrze pełni ta samą funkcję co gitara basowa w zespole. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych zespołach muzycznych zamiast tradycyjnej gitary basowej znajdziemy właśnie kontrabas. Przykładem mogą być pierwsze płyty Johnny’ego Casha czy muzyka zespołu Stray Cats.

Wróć do „Poradniki”