michqq
Posty: 41
Rejestracja: ndz 05 mar, 2017

wt 04 kwie, 2017

Witam.
Jak w temacie. Czy ktoś z lutników amatorów wykańczał białe skrzypce i chciałby się podzielić doświadczeniami?
Jeśli ktoś nie wie o czym piszę, to w ramach wstępu:

Istnieje coś takiego jak białe skrzypce lub skrzypce „na biało”. Chodzi o skrzypce niewykończone, doprowadzone do postaci sklejonej komory z surowego drewna.
Otóż część doświadczonych lutników zaczyna pracę nad serią instrumentów z np. dziesięcioma skrzypcami a kończy z np. pięcioma.
Bo po doprowadzeniu prac do poziomu białych skrzypiec podejmują decyzję, które skrzypce dobrze rokują, a które słabiej rokują.
Te dobrze rokujące się wykańcza, a te które słabiej rokują, hm, hm...
No więc, te słabsze nie idą do pieca. Wśród lutników, o czym dość niechętnie mówią, funkcjonuje rynek takich właśnie białych skrzypiec.
Dzięki czemu mniej doświadczony lutnik może wykończyć skrzypce zaczęte przez bardziej doświadczonego lutnika.
Jak to mówią „co jest śmieciem dla jednego może być skarbem dla drugiego”
Nie wnikajmy co będzie na karteczce takich skrzypiec.

I teraz tak:
Od jakiegoś czasu chińskie fabryki skrzypiec dostarczają na rynek nie tylko gotowce, ale rónież skrzypce białe. W tym przez internet. Lutnik lub też amatorski „wannabe lutnik” może za dość umiarkowane pieniądze kupić skrzypce wyprowadzone na biało, żeby samodzielnie je wykończyć. Są i bylejakie są i ładne.

Potrzeba „tylko”: wyrównać powierzchnię, zagruntować, ponakładać powłoki, dokończyć pasowanie podstrunnicy i ją prawidłowo wkleić, dokończyć prożki po czym je wkleić, odmierzyć i dopasować duszę po czym ją wstawić, dopasować i założyć mostek, dokończyć komorę kołkową, dopasować strugaczką kołki po czym je nawiercić i wmontować, założyć guzik, strunociąg, mikrostroiki, podbródek, założyć struny.

Bułka z masłem, co nie?.

Dla jednego tak, dla drugiego nie.

Ktoś kto się interesuje lutnictwem to niekoniecznie musi się od początku zdecydować na samodzielne robienie skrzypiec od poziomu „mam kawałki drewna jaworowego i świerkowego, co to ja z nich nie zrobię”.
Może się zdecydować na początek na zakup skrzypiec białych, żeby się z tematem spróbować stopniowo, co spisałem powyżej.

I teraz, koniec wstępów:
Czy ktoś to amatorsko robił i chciałby się podzielić doświadczeniami?

http://www.sinomusik.com/category/unvarnished-violin/
Że niby jak?
Na pudełko drzewniane, puste i dziurawe,
naczepiają kiszki baranie,
i przecierają w poprzek końskim ogonem?

filip988
Posty: 5
Rejestracja: wt 12 gru, 2017

wt 12 gru, 2017

sam nie wiem kto

_____________________________________________
wózki inwalidzkie elektryczne

antek656
Posty: 1
Rejestracja: śr 17 sty, 2018

śr 17 sty, 2018

Agencja http://www.heathrow-escorts.org powstała dla panów, którym brakuje kobiecego towarzystwa. Na stronie można obejrzeć galerię zdjęć wszystkich dziewczyn i wybrać taką, która najbardziej odpowiada fantazjom i oczekiwaniom.

Wróć do „Kącik lutniczy”