TOS
Posty: 4
Rejestracja: czw 26 wrz, 2013

czw 26 wrz, 2013

Toruńska Orkiestra Symfoniczna w dniach 11.11. – 2.12.2013r. zaprasza do grodu Kopernika. Po doświadczeniach dwóch edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego, które miały miejsce w Toruniu w latach 2007 i 2010 organizatorzy we współpracy z instytucjami kultury postanowili zorganizować I Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2013, z okazji trwającego właśnie Roku Witolda Lutosławskiego.
Organizowany dwukrotnie Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zdobył sympatię i uznanie mediów, a jego laureaci (Erin Keefe – USA i Yoon Yang – Korea Płd.) odnoszą sukcesy na całym świecie. Honorowym Prezydentem tegorocznego Konkursu jest światowej sławy kompozytor - prof. Krzysztof Penderecki. Jury tegorocznego Konkursu także składa się z wybitnych artystów i pedagogów (przewodniczący Jury – prof. Bartłomiej Nizioł).

Bogaty zestaw imprez Festiwalu daje możliwość szerokiej prezentacji muzyki skrzypcowej w różnej konfiguracji a jego program obejmuje: Kurs Mistrzowski dla młodych skrzypków, III Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, Konkurs Kompozytorski na skrzypce solo, koncerty i recitale wybitnych wirtuozów skrzypiec, także z orkiestrami („Sinfonietta Cracovia”, „Atom String Quartet”), instalacje plastyczno-muzyczne, Konkurs na Recenzję Muzyczną oraz Wiolinistyczne Studium Ucznia. W ramach programu edukacyjnego odbędą się spotkania z wybitnymi artystami oraz warsztaty lutnicze, prelekcje i prezentacje filmów fabularnych.
Dyrektorem Festiwalu oraz jego pomysłodawcą jest Michał E. Staśkiewicz. Dyrektorem artystycznym jest Mirosław Jacek Błaszczyk.

Do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym – Toruń 2013 zakwalifikowanych zostało 30 uczestników – reprezentujących Polskę, Austrię, Szwajcarię, Rosję, Niemcy, Japonię, Koreę Płd., Białoruś, Francję, Włochy, Izrael i Węgry. Muzyków oceniać będzie Jury w składzie: prof. Marcin Baranowski – Akademia Muzyczna w Poznaniu, prof. Mirosław J. Błaszczyk – Akademia Muzyczna w Katowicach, prof. Robert Kabara – Akademia Muzyczna w Krakowie, prof. Gyula Stuller – Akademia Muzyczna w Zurychu i prof. Krzysztof Węgrzyn – Akademia Muzyczna w Hanowerze.

www.violintorun2013.tos.art.pl
www.tos.art.pl
www.facebook.com/ViolinTorun2013

Wróć do „Kursy, konkursy”