Awatar użytkownika
cparteu
Posty: 1
Rejestracja: czw 22 mar, 2012

czw 22 mar, 2012

OKO-Art i Centrum Projektów Artystycznych prezentują pierwsze polskie nagranie kompletu 44 duetów na dwoje skrzypiec Béli Bartóka i Serenady na dwoje skrzypiec i altówkę Zoltána Kodálya.
Spotkanie trzech indywidualności - skrzypków Anny Wójtowicz i Pawła Wójtowicza oraz altowiolistki Elżbiety Gromady, zaowocowało nagraniem płyty pełnej kontrastów i kolorów węgierskiej muzyki. Wirtuozowskie, soczyste i ciepłe brzmienie wykonawców powoduje, że płyta w przekazie jest dynamiczna i subtelna zarazem.
Duety Béli Bartóka mistrzowsko skomponowane w roku 1931 w oparciu o ludowe motywy są podróżą przez wiele krain - Ukrainę, Serbię, Węgry i regiony Słowacji. W tych krótkich, muzycznych pejzażach pobrzmiewają również melodie ze świata arabskiego.
Polskie nagranie jest nowatorskim spojrzeniem na istotę dzieła kompozytora i łączy w sobie węgierski charakter ze słowiańską duszą.
Na płycie znajdziemy również, niezwykle oryginalną a pomimo to rzadko wykonywaną Serenadę na dwoje skrzypiec i altówkę Zoltána Kodálya. Twórczość tego kompozytora była według B. Bartóka „najdoskonalszym ucieleśnieniem ducha muzyki węgierskiej”. Trzyczęściowy utwór łączy w sobie liryzm, namiętność i dramatyzm. Każdemu z wykonawców kompozytor powierzył inne zadanie. Mamy tu śpiew pod oknem kochanki, nastrój nocy, śmiech i tańce a wszystko to przyprawione węgierskimi rytmami.
Ostatnim utworem jest duet na dwoje skrzypiec - śpiewny i zabawny utwór György Ligetiego Ballada i Taniec.
Płyta prezentując muzykę węgierską ukazuje bogactwo jakie wnosi każdy region w dorobek kulturowy całej Europy. Nagrania te w polskim wykonaniu są niesłychanie ciekawym uzupełnieniem kolekcji każdego melomana.
Premiera płyty 13.04.2012
Płyta w sprzedaży od dnia premiery w sklepach EMPIK i na http://www.merlin.pl.
Pierwszy koncert promocyjny już 18.04 w Filharmonii Krakowskiej. Zapraszamy!
Patronat medialny nad płytą sprawują Radio RMF Classic, Dziennik Polski, Tygodnik Katolicki NIEDZIELA i Portal muzyczny Cameral Music.
Oficjalna strona http://www.bartokodaly.republika.pl
Strona na facebook http://www.facebook.com/bartokodaly
Strona na youtube http://www.youtube.com/bartokodaly

EDIT: Do posłuchania kilka fragmentów z najnowszej płyty Bartok Kodaly
http://www.bartokodaly.republika.pl/Music/Bartok32.mp3
http://www.bartokodaly.republika.pl/Music/Bartok35.mp3
http://bartokodaly.republika.pl/Music/Kodaly.mp3

Wróć do „Muzycy, nurty muzyczne”