Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

śr 15 lut, 2012

Urodzony w Warszawie kompozytor polsko-żydowskiego pochodzenia, większość życia spędził w ZSRR. Przyjaciel i fan Szostakowicza, który też bardzo cenił sobie jego twórczość. W ostatnich latach możemy zaobserwować wielki boom na jego twórczość - festiwal w Manchesterze całkowicie poświęcony jego twórczości, godne zauważenia pozycje fonograficzne, a przede wszystkim wystawienie w Warszawie opery Pasażerka - pierwszej opery o Auschwitz na podstawie opowiadania Zofii Posmysz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://www.teatrwielki.pl/repertuar/ope ... zerka.html
Mieczysław Weinberg do końca życia mówił po rosyjsku z polskim akcentem, a przyjaciele, w tym Szostakowicz, zwracali się do niego używając polskiego zdrobnienia jego imienia Mietek. W swoich kompozycjach często wykorzystywał teksty poetów polskich, zwłaszcza Juliana Tuwima.
Jego twórczość jest bogata zarówno w ciekawą harmonię, piękną, liryczną melodykę, elementy folkloru, jak też i zimne, ostre dysonanse, wynikające zarówno z ówczesnej mody, jak i tragicznej historii życia (prawie cała jego rodzina zginęła w Auschwitz).
Pozostawił bardzo bogaty dorobek muzyczny, między innymi:
22 symfonie
4 symfonie kameralne
18 koncertów solowych na różne instrumenty z orkiestrą
17 kwartetów smyczkowych
6 sonat fortepianowych
7 oper, w tym opery Pasażerka (1967-68) wg powieści Z. Posmysz, wystawionej w 2006 roku w Moskwie i ostatniej – Idiota wg Dostojewskiego
sonaty skrzypcowe (w tym na skrzypce solo)
sonata na altówkę solo ( ;-) sledzik..)
4 kantaty oraz wiele innych utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych i wokalnych
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Wajnberg

Polecam:
- stronę poświęconą w całości Weinbergowi: http://www.music-weinberg.net/
- pierwszą sonatę na skrzypce op. 12 (chcę ją kiedyś grać!!):
http://www.youtube.com/watch?v=dv0CcMqLRGE
http://www.youtube.com/watch?v=tKQ_RKUT ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=HrOR1te1 ... re=related
oraz inne jego nagrania dostępne na youtube.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

altowiolistka
Posty: 92
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 16 lut, 2012

jest kilka kompozycji Weinberga na altówkę solo, tyle, że oczywiście w Polsce ich nigdzie nie widziałam. Ja mam cały zbiór, oprócz sonaty solowej są tam chyba suity. Ciekawe utwory, trudne i w Polsce mało znane, ale na pewno warto to zmienić.

P.S. moj Weinberg był kupiony w Niemczech, jak kiedyś będziecie w Berlinie to wstąpcie koniecznie do księgarni Dussman przy FriedrichstraBe (centrum Berlina), to jest taka ogromna księgarnia z płytami, książkami, a co najpiękniejsze - z nutami! ogromny zbiór, nuty są naprawdę tanie, pomimo tego, że ceny oczywiście w euro. Polecam!
www.archetti.pl

Wróć do „Muzycy, nurty muzyczne”