Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

sob 08 paź, 2011

Za ukończony w 1897 r. Koncert skrzypcowy Emil Młynarski (http://pl.wikipedia.org/wiki/Emil_M%C5%82ynarski) otrzymał w roku następnym jedną z pięciu głównych nagród na rozpisanym przez Ignacego Jana Paderewskiego konkursie kompozytorskim w Lipsku. Utwór wykonał 6 listopada w 1898 r. w Warszawie Stanisław Barcewicz z towarzyszeniem orkiestry Opery Warszawskiej pod dyrekcją kompozytora. 20 lutego w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego w Warszawie zabrzmiał on po raz pierwszy po prawie 113 latach w wykonaniu Piotra Pławnera i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Kaspara Zehndera.
Oto, co solista mówi o koncercie:
"To bez wątpienia muzyka bardzo słowiańska i typowa dla tamtej epoki. Jej uczuciowość i energetyka formy bliskie są muzyce Paderewskiego, Zarzyckiego, Żeleńskiego. W pierwszej fazie pracy nad utworem dostrzegłem też pewne podobieństwa do Koncertu wojskowego Karola Lipińskiego, choć to zupełnie inne epoki (...) To koncert bezspornie wirtuozowski, partia skrzypiec jest w nim przewodnia, wydaje się zatem, że I Koncert Młynarskiego można uznać za kontynuację koncertów Wieniawskiego.
Forma utworu jest konwencjonalna, bliska innym koncertom tamtej epoki. Część pierwsza to typowe allegro sonatowe, w którym aspekty czysto wirtuozowskie mieszają się z fragmentami lirycznymi. W środkowej fazie części pierwszej pojawia się dość rozbudowana wirtuozowska kadencja skrzypiec. W części drugiej - Andante - partia solisty jest silniej związana z partią orkiestry, a liryczna muzyka urozmaicona została silną dozą dramatu w jej fazie środkowej. Trzecia część ma formę ronda, jest od początku do końca wirtuozowska. Koncert, mimo że utrzymany w tonacji d-moll, w finale przechodzi do tonacji majorowej."
Tutaj link do artykułu o wydarzeniu: http://www.polskieradio.pl/6/283/Artyku ... t-%28video .
A tutaj (dla opornych :-P ) film: http://www.youtube.com/watch?v=CxTJUWMnYVc .
Życzę miłego odkrywania :-) .
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Wróć do „Muzycy, nurty muzyczne”