Maksymilian
Posty: 5
Rejestracja: pt 06 mar, 2015

pt 06 mar, 2015

Witam,

jestem nowy, zarejestrowałem się po to żeby spróbować potwierdzić autentyczność instrumentu, który posiadam.
Skrzypce prawdopodobnie wykonał Franz Joseph Koch http://dresden.stadtwiki.de/wiki/Franz_Josef_Koch (o nim).
I tu pojawia się pewien problem. W środku jest wklejona kartka z napisem
Dr. Koch
Dresden 1929
1926 (lub 8) I Preis Amerika Goldene Medallie
1929 II Preis Vien
Od Polskiego Związku Artystów Lutników dowiedziałem się, że nie spotkali się Oni z kartkami w skrzypcach Kocha a z wypalonym (imitowanym na odręczne pismo) na tylnej płycie napisem "dr Koch".
"Instrumenty charakteryzowaly się b. wysokiej klasy materiałem zarówno świerk jak i jawor .Mocno "wyciągnięta "fala w jaworze . Stylistycznie oraz w wykończeniu zbliżone do instrumentów Ludwika Bauscha z Lipska."
Niestety, na moich skrzypcach nie ma wypalonego napisu.
Ich wiek jest raczej autentyczny, zostały one kupione od pewnej kobiety ok. 35 lat temu.
Pani ta, miała je po mężu. Dalsza historia instrumentu nieznana.
Jeśli ktokolwiek miałby jakieś informacje na ten temat proszę o pomoc.
Dodam, że nie interesuje mnie wartość instrumentu. Skrzypce będą odnowione i grane ale do wizyty u lutnika zostało mi trochę czasu i póki co chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o nich. Informacji o lutniku jak i instrumencie w internecie praktycznie brak. Jedyne co znalazłem to link powyżej i jakieś aukcje z przed 10 lat w Wielkiej Brytanii. (na aukcji też był widoczny model z wypalonym napisem)

Pozdrawiam

https://www.youtube.com/watch?v=bcLT68E ... e=youtu.be

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob 27 cze, 2015 przez Maksymilian, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ovation
Lutnik
Posty: 141
Rejestracja: śr 14 kwie, 2010

pt 06 mar, 2015

Nikt kto się zna na instrumentach (lutnik zrzeszony w ZPAL) nie wyda wiążącej odpowiedzi nie mając instrumentu w rękach, a skoro nie wierzysz w ekspertyzę ZPAL to od kogo oczekujesz odpowiedzi.

Maksymilian
Posty: 5
Rejestracja: pt 06 mar, 2015

sob 07 mar, 2015

Skąd wniosek, że nie wierzę?
Przecież osoba z ZPAL nie napisała, że nie są to skrzypce Kocha a jedynie że nie spotkała się z kartkami Kocha.
Nasza konwersacja została zakończona bez odpowiedzi na moje pytanie. Pewnie dlatego, że masz racje odnośnie spojrzenia na instrument na żywo.
Mimo wszystko liczyłem na jakiekolwiek informacje. Wszakże nie wiem jak wygląda "Mocno "wyciągnięta "fala w jaworze" ani jak wyglądają poszczególne gatunki drewna.
Myślałem, że na podstawie zdjęć ktoś będzie wiedział.

Awatar użytkownika
violinerpl
Lutnik
Posty: 132
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

czw 28 maja, 2015

Wg mnie fala jest dosyć mocno wyciągnięta, ale żeby to ocenić dokł. to musiałbym je mieć w rękach jednak.
www.lutnikdydo.pl
https://www.facebook.com/pracownialutniczamaciejadydo?ref=hl

Lutnik Warszawa-naprawa instrumentów smyczkowych

Maksymilian
Posty: 5
Rejestracja: pt 06 mar, 2015

pn 01 cze, 2015

Witam,

Niestety jestem w Poznania więc ewentualna wizyta u Pana jest raczej niemożliwa ale dziękuję bardzo za odpowiedź.
Miałem iść do Henglewskich ale coś mi się przedłuża a telefonów to oni tam obierać nie umieją.
Znalazłem zdjęcie pleców skrzypiec Kocha w internecie i przyrównałem je do moich.
Prezentuje się to tak
http://s22.postimg.org/hwcjz4xtr/Bez_nazwy_2.png

Awatar użytkownika
IHS
Posty: 19
Rejestracja: wt 16 cze, 2015

śr 17 cze, 2015

Witam

Instrumenty Franza Josepha Kocha mogą posiadać tzw. wklejkę (maker's label) wewnątrz.
W zależności od instrumentu różna jest kompozycja jej tekstu, np. "Prof. F.J. Koch/Dresden, Anno 19.., No I/..." lub: "Franz Joseph Koch, Dresden, 19.. ..." albo też: "Proffessor Franz Joseph Koch Dresden #... 19.." i inne.
Nie zawsze też na tylnej płycie znajduje się wypalony znak "Koch", co widać na przykładzie tego instrumentu:
Obrazek
Znanym jest fakt, iż Koch prowadził badania nad instrumentami mistrzów lutnictwa z Cremony, co nie pozostawało bez wpływu na jego pracę twórczą.

Aby być pewnym na 100% pochodzenia Twojego instrumentu musisz go udostępnić do osobistych oględzin osobie kompetentnej.

Mam nadzieję że te kilka faktów okazało się dla Ciebie pomocne.
Pozdrawiam

Maksymilian
Posty: 5
Rejestracja: pt 06 mar, 2015

czw 18 cze, 2015

Dziękuję za kolejną odpowiedź.
Pomogła, wybieram się do lutnika ale w Poznaniu znalazłem tylko dwóch, którzy należą do ZPAL.
Jak już będę po wizycie u lutnika, na pewno napiszę co i jak odnośnie instrumentu, który posiadam.
Idę w celu potwierdzenia autentyczności skrzypiec oraz wstępnego kosztorysu korekty czy też naprawy.

Pozdrawiam

Maksymilian
Posty: 5
Rejestracja: pt 06 mar, 2015

czw 27 sie, 2015

Dla zainteresowanych,
skrzypce po korekcie/odrestaurowaniu. Grają, czekają na smyczek i jakiś porządny futerał.
Potwierdzenia, że to skrzypce Kocha jeszcze nie dostałem ale wiele wskazuje na to że tak.

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

Wróć do „Skrzypce”