Awatar użytkownika
SmyczkowoPL
Administrator
Posty: 79
Rejestracja: pt 26 sty, 2007

pt 07 cze, 2019

Instrumenty smyczkowe od zawsze były kojarzone z muzyką klasyczną i pięknymi melodiami, których charakterystyczne, przeciągłe brzmienie na dobre zapadało w pamięć. Zwykle podczas rozmowy o instrumentach smyczkowych myślimy o skrzypcach i muzyce klasycznej, jednak obok nich mamy do wyboru także wiele innych instrumentów smyczkowych, a wszystkie z nich, w tym skrzypce, z powodzeniem sprawdzają się w każdym gatunku muzycznym, od muzyki klasycznej, przez jazz, aż po ostrego rocka. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje instrumentów smyczkowych?

SKRZYPCE I ALTÓWKA

Nie ma wątpliwości co do tego, że najpopularniejszym przedstawicielem instrumentów smyczkowych są skrzypce. Posiadają one bardzo charakterystyczny, ciągnący się dźwięk i są zaskakująco głośne jak na instrument o tak niewielkich gabarytach. Swoją głośność i brzmienie zawdzięczają konstrukcji, której detale zależą od producenta i modelu na jaki się zdecydowaliśmy. Zanim odwiedzimy sklep muzyczny w celu zakupienia instrumentu, powinniśmy określić swój budżet. Skrzypce dla początkujących nie są bowiem tanie, choć na model do nauki nie musimy wydawać fortuny. Przykładem mogą być niektóre modele firm takich jak Stentor czy Hoefner, które można kupić już w okolicach tysiąca złotych. Skrzypce występują także w różnych rozmiarach. Standardowym, czyli pełnym, jest rozmiar 4/4, jednak jeśli szukamy instrumentu dla dziecka, możemy wybrać skrzypce ¾ lub jeszcze mniejsze, w zależności od wzrostu dziecka, jednak jeśli nasz budżet jest okrojony i nie będziemy mogli sobie pozwolić na zakup kolejnych skrzypiec za dwa lata, lepiej nie wybierać zbyt małych modeli ze względu na to, ze dziecko szybko z nich wyrośnie. Skrzypce bardzo często mylone są z altówką, jednak brzmienie tych dwóch instrumentów bardzo różni się od siebie. Altówka jest nieco większa i posiada cieplejsze i ciemniejsze brzmienie. Zazwyczaj używana jest w celu tworzenia podkładu skrzypiec i często współpracuje z wiolonczelą. Oczywiście skrzypce i altówka mają wiele cech wspólnych. Do gry na obu instrumentach potrzebny jest smyczek, odpowiednio jest to smyczek do skrzypiec lub do altówki. Może on być wykonany z materiału syntetycznego lub naturalnego, czyli najczęściej końskiego włosia. Włosie pokrywa się kalafonią, czyli specjalna pastą na bazie żywicy, która poprawia tarcie, dzięki czemu instrument zyskuje na walorach akustycznych, choć nie oznacza to, że bez kalafonii nie wydobędziemy z instrumentu dźwięku.

WIOLONCZELA I KONTRABAS

Nadszedł czas na instrumenty dęte wielkiego kalibru. W sekcjach smyczkowych bardzo często wykorzystuje się wiolonczelę w celu tworzenia akompaniamentu dla instrumentów grających linię melodyczną. Wiolonczela sprawdza się w tym celu doskonale ze względu na swoje niskie, bardzo głębokie i przejmujące brzmienie, jednak również ze względu na to brzmienie jest ona bardzo chętnie używana do grania partii solowych. Wiolonczela jest instrumentem o dużych gabarytach i gra się na niej siedząc i trzymając ją pionowo, na specjalnej nóżce. Na wiolonczeli również gra się smyczkiem, jednak jak w przypadku wszystkich instrumentów smyczkowych nic nie stoi na przeszkodzie by niektóre partie grać palcami. Od wiolonczeli większy jest jedynie kontrabas, który posiada najgrubsze struny i spełnia taką samą rolę, jak gitara basowa w zespole rockowym, czyli gra się na nim linie basowe. Ze względu na swoje bardzo charakterystyczne brzmienie jest on czasami używany właśnie w muzyce rozrywkowej jako alternatywa dla gitary basowej. Wówczas gra się na nim palcami, co pozwala wydobyć głębokie, rytmiczne dźwięki.

Wróć do „Instrumenty smyczkowe”