Michiko
Posty: 9
Rejestracja: czw 12 sty, 2012

czw 12 sty, 2012

Szukałam, ale nie znalazłam takiego tematu.
Mam ogromny problem z prawą ręką. Trzymam ją bardzo sztywno, dodatkowo nie robię impulsów, więc chyba nie muszę opisywać, jak straszny jest dźwięk. Ćwiczyłam same wprawki, nie robiąc programu, ponad dwa tygodnie i nawet "w miarę" wychodziły, ale kiedy przyszła pora utworów - nic, jakbym w ogóle nic nie robiła przez ten czas. Proszę, pomóżcie mi. Bardzo zależy mi, żeby to zwalczyć, bo wiadomo, że prawa ręka usztywnia lewą - zamknięte koło.

Awatar użytkownika
miy
Posty: 119
Rejestracja: ndz 11 lip, 2010

czw 12 sty, 2012

Na odwrót też to działa, może jakiś problem też jest w lewej. Jakie wprawki cwiczyłaś? Jakiś czas temu podawałam różne fajne ćwiczenia na prawą rekę.
Błąd w tym że nie powinnaś ćwiczyć SAMYCH wprawek. Wprawki powinny być jako rozegranie. Czasami to rozegranie (przynajmniej w moim przypadku tak bylo) bylo dluuuzsze niz samo granie ale to nie wazne. Wazne zeby po tych wprawkach zacząc grać coś "na poważnie" zwracając uwagę na tą rękę.
Poolecam jak już kiedyś też wspominałam etiude 24 Kreutzera :P
" (...) Prędkość wibracji jest sprawą osobistą i bardzo intymną "
-doc.R.Grainer

Bądźmy wyrozumiali !:x


http://www.youtube.com/watch?v=KL6qKA0pyLU&feature=related

Nodame Cantabile
Megumi-chan - Schubert, Sonata a-moll *.*

Michiko
Posty: 9
Rejestracja: czw 12 sty, 2012

czw 12 sty, 2012

Z tym, że mi tak kazał nauczyciel, żebym się oduczyła starego grania. Dostałam spis etiud, strony z jakiejś książki - Zagadnienia gry skrzypcowej, ale nie wiem kogo. Grałam Kreutzera: 2, 36, 7, 13, 6, 27, 29 różnymi sposobami. O ile na etiudach jakiś efekt był, w miarę szły, to jak przeszło do utworów - nic, kompletnie. U mnie właściwie zawsze tak jest, że nie potrafię zastosować niczego w utworach. Właściwie zawsze chodziło o tą prawą rękę, ale teraz trzeba było zrobić to tak "na poważnie", bo bez tego ani rusz i wyszło szydło z worka.

Dziękuję za pomoc. ; ))

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 13 sty, 2012

Musisz ćwiczyć więcej. To jedyny sposób. Więcej tych etiud, w których problem Ci wychodzi, tak, żeby ta czynność nie była już kontrolowana (co na początku będzie konieczne), ale żeby zautomatyzować pewien mechanizm w aparacie gry.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Michiko
Posty: 9
Rejestracja: czw 12 sty, 2012

ndz 29 sty, 2012

Nie ćwiczyłam więcej, ale jakoś zaczęło mniej więcej wychodzić. W każdym razie dziękuję. ; ))

Wróć do „Edukacja”