tijgertje
Posty: 40
Rejestracja: pn 19 kwie, 2010

pn 26 kwie, 2010

Nooo, temat moze nieco idiotyczny, ale mam problem. Sadzilam, ze po poltora roku systematycznego grania mam problem z glowy i palce wystarczajaco odporne, ale dostalam kawalek na kurs, gdzie na wiolonczeli mam grac do d4. Czyli poza podstrunnica. Struna wysoko, blisko podstawka, niemal mi paluchy tnie. Czasu malo, a wycwiczyc MUSZE. Mam 2,5 tygodnia i musi byc czysto jak zyleta. Jakies sposoby na szybsze twardnienie opuszkow macie? Na to, zeby stwardnienia przestac obgryzac sama wpadlam :-P

Awatar użytkownika
Solarisu
Posty: 3
Rejestracja: pt 23 kwie, 2010

śr 05 maja, 2010

Byłam dzisiaj na egzaminie wstępnym do szkoły muzycznej i pani powiedziała, że mam delikatne i giętkie palce :cry: .Myślę, że mnie nie przyjmą, bo się nie nadaję.Co zrobić, aby palce były twardsze? Poza tym miałam iść do komisji instrumentów dętych, ale nie chcę grać na flecie, tylko na skrzypcach.Pomóżcie
Ostatnio zmieniony śr 05 maja, 2010 przez izahe, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Przenoszę wątek do dzialu EDUKACJA, ponieważ myślę że jest istotny, często pojawialy sie już takie pytania na starym forum:)
Skrzypce Pengano SI Dark

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

śr 05 maja, 2010

Myślę że nie powinni się czepiać tych palców,
palce przez wyćwiczenie powinny sie wzmocnić, bo jakże inaczej?
Co najwyżej mogą prosić o np. badania kręgoslupa, jakieś skrzywienia i predyspozycje do chorób, wiem że coś takiego kiedyś bylo, ale to nie ma aż tak dużego znaczenia jak SLUCH
Na sluch przede wszystkim kladzie się nacisk, szczególnie jeśli chodzi o instrumenty smyczkowe,
popytaj się lepiej o co chodzi z tymi palcami i powiedz że SZCZEGÓLNIE ZALEŻY Ci na nauce gry na skrzypcach,
przecież to Twój wybór na czym chcesz grać i to dzięki skrzypcom chcesz uczyć się w tej szkole.
Powodzenia! ;-)
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
Tokyonobiora
Posty: 93
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

śr 05 maja, 2010

Ja również mam bardzo giętkie palce, i do tej pory stanowi to problem jeśli chodzi o smyczek (wyginają mi się w drugą stronę... i wygląda to nienaturalnie i jakbym maksymalnie miała spiętą rękę). Ale do muzycznej dostałam się 9 lat temu i nie stanowiło to żadnego problemu. Myślę, że się dostaniesz. Tak jak Izahe już pisała -słuch jest najważniejszy. ;)
Liście
Padają na kamień
Koło wody.

Awatar użytkownika
Dori
Posty: 146
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 06 maja, 2010

Moja córka ma koleżankę (są u tego samego nauczyciela skrzypiec), która też ma giętkie paluszki. On wymyślił takie jakieś specjalne narzędzie z gumek, które pomagało te paluszki wzmocnić. Paluszki nadal są dość giętkie, ale jej bardzo na skrzypcach zależy i gra chyba najlepiej ze wszystkich skrzypków-pierwszoklasistów w szkole.
Rodziców zapraszam na forum: "Dzieciaki ze szkół muzycznych"
http://forum.gazeta.pl/forum/f,45595,Dzieciaki_ze_szkol_muzycznych.html

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 06 maja, 2010

Ta giętkość bierze sie z dwóch rzeczy: stawów i mięśni.
O ile jeżeli masz luzy w stawach może to stanowić problem (chociaż na pewno powiedzieli by ci, ze masz jakieś zwyrodnienia stawów), to jeżeli problem pochodzi od słabo rozwiniętych mięśni to łatwo można go naprawić, czy chociaż zminimalizować.
Mięśnie pracują antagonistycznie - mamy zginacz i prostownik. Do ćwiczenia mięśni odpowiadajacych za zginanie polecam GripMaster (takie urządzonko dla gitarzystów)albo najprościej w świecie kółko gumowe. Co do prostowników to osobiście przykładał bym do tego mniejszą wagę, ale motyw z gumkami recepturkami (o ile dobrze zrozumiałem) moze być ciekawy. Dobrze wyrobione mięśnie powinny naprawić problem, ale trzeba pamiętać, żeby sie nie przećwiczyc i robić przerwy na rozciąganie palców, żeby nie straciły na zwinności.

Zastrzegam jednak, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie i nie daję za to głowy.

yamada
Posty: 235
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 06 maja, 2010

.
Ostatnio zmieniony ndz 23 paź, 2011 przez yamada, łącznie zmieniany 1 raz.
byłam, lecz zniknęłam. życie jest podłe. rezygnuję ze wszystkiego.

Awatar użytkownika
paranoja
Moderator
Posty: 245
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pt 07 maja, 2010

yamada pisze:ja również mam z tym problem, palce mi się wyginają w drugą stronę. szczególnie mam problem, gdy stawiam palce na gryfie - powinny być zaokrąglone, zamiast tego to mi się tak 'wciskają', jeśli zrozumiecie o co chodzi.


Mnie też to się zdarza, ale tylko przy 4 palcu, więc nie wiem, czy mój problem to i Twój ;) U mnie chodzi o 3 rzeczy. Rozciągnięcie, siłę i napięcie. Myślę, że u Ciebie mogą być znaczące te 2 ostatnie. Musisz pracować nad rozluźnieniem ręki i nie wciskać palców w gryf, powinny chodzić jak młoteczki. Być silne, ale nie używać tej siły do wgniatania, ale wydobycia wyraźnego dźwięku. Jak młoteczki. Ćwicz palce mięśni i jednocześnie rozluźniaj w czasie gry, to problem wyginania powinien zniknąć.
A jeśli chodzi o obawy autorki tematu, mam podobne zdanie jak poprzednicy. Komisja to muzycy, wiedzą, co można zrobić z palcami a czego nie, więc nie zdyskwalifikują Cię przez coś, co można po prostu wyćwiczyć. Najważniejszy jest słuch!

Awatar użytkownika
Di1996
Posty: 23
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010

pt 07 maja, 2010

Zgadzam się z P. ^^ Najważniejszy!!! Jeśli chodzi o mnie to 4 palec podczas gry uroczo wygina mi się do tyłu (lewa ręka) to bardzo dziwne, jak uznała moja pani, bo robię to sama z siebie i gdy tego pilnuję to nic, stoi jak trzeba i się ze mnie śmieje, a jak zaczynam grać to wszystko od nowa... XP

yamada
Posty: 235
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pt 07 maja, 2010

.
Ostatnio zmieniony ndz 23 paź, 2011 przez yamada, łącznie zmieniany 1 raz.
byłam, lecz zniknęłam. życie jest podłe. rezygnuję ze wszystkiego.

Awatar użytkownika
burzuj
Posty: 29
Rejestracja: pn 12 kwie, 2010

pt 07 maja, 2010

paranoja pisze:Jak młoteczki.

to samo mówi moja Pani ;-)
jeszcze mi podpowiedziała takie ćwiczenie, żebym stukał palcami lewej dłoni o jakieś biurko, blat, tylko tak, żeby było słychać stukanie palców, zobaczycie, przynajmniej u mnie, najgorzej chodzi 4 palec
"(...) a oni szli w tych łunach wolno, że aż się w oczach mieniło od tych wstążek, piór pawich, kwiatów, czerwonych portek, pomarańczowych wełniaków, chustek, kapot białych - jakoby ten zagon, rozkwitłymi kwiatami pokryty (...)"
/W. Reymont, "Chłopi"/

Awatar użytkownika
Namizawa
Posty: 644
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pt 07 maja, 2010

To chyba wszyscy tak to nazywają bo moja też ;-)
Mi na wzmocnienie stawów jakichś tam poradzono takie ćwiczenie żeby opuszkami palców dotknąć jakiejś twardej płaskiej powierzchni i tak zaokrąglić dłoń żeby wszystkie kosteczki w stawach były "wystające" ,taką dłonią dociskać do podłoża i ciągnąć do siebie.
Mam nadzieję że dobrze to opisałam to o co mi chodzi...
Every time you write parallel fifths, Bach kills a kitten.

Skrzypce są nagie. Mają chude ramionka. Niezdarnie chcą się nimi
zasłonić. Płaczą ze wstydu i zimna. Dlatego. A nie, jak twierdzą recenzenci
muzyczni, żeby było piękniej. To nieprawda. Z.Herbert

tijgertje
Posty: 40
Rejestracja: pn 19 kwie, 2010

pn 17 maja, 2010

Hehe, ja to mam problem z paluchami od wieeeekow;) Moj mlody wygina palce pod katem prostym nie w ta strone co trzeba, na razie ma zakaz grania na czymkolwiek, musi najpierw wzmocnic miesnie:/ Sama mam problem z kciukiem, zwlaszcza lewej reki. Normalnie jak sie zupelnie opusli rozluzniona reke, to kciuk powinien byc prosty, u mnie jest wygiety do tylu. Kilka dni temu mialam lekcje z profesorka z konserwatorium w Hadze, specjalistka w muzyce baroku. Od razu zwrocila uwage na to,z e nieprawidlowo ukladam kciuk w obu rekach. Wyogladala mi dlonie i uznala, ze takich kciukow jeszcze nie widziala i o dziwo odpuscila, nie usilowala mi przestawiac reki, tylko uznala, ze rzeczywiscie musze dopasowac technike do swojej budowy, a nie odwrotnie. Z mimi nauczycielami tez zawisze mialam problemy, bo z tymi kciukami to na kazdym jednym instrumencie (fortepian, flet poprzeczny i flety proste) mialam dokladnie ten sam problem. Nadal nie wie, gdzie wymienic geny :-P

Wróć do „Edukacja”