monikatoja
Posty: 4
Rejestracja: sob 19 lut, 2011

ndz 13 mar, 2011

Witam.Potrzebuje pomocy w zwiazku z postawa Skrzypka.Chcialabym wiedziec jak ustawione sa nogi, glowa, kregoslup,ktora reka jest gdzie,jak sa palce ustawione i zaciskane na skrzypcach, i smyczku, jakie ruchy sa czesto wykonywane podczas grania.Prosze bardzo o pomoc.Z gory dziekuje

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 14 mar, 2011

ogólnie chodzi o naturalną postawę raczej.
Nogi stawiamy w lekkim rozkroku,
lewa ręka [zazwyczaj :mrgreen: ] trzyma skrzypce
prawa ręka[również zazwyczaj] trzyma smyczek
Głowa oparta jest o podbródek (zazwyczaj dostosowany do skrzypka jeśli chodzi o wysokość, zależność wygody i długości szyi) należy wspomnieć że skrzypce leżą na ramieniu ale są jeszcze wspomożone żeberkiem, które również możliwe jest do wyregulowania, na odpowiednią wysokość odpowiadającą osobie grającej.
Generalnie jeśli chodzi o połączenie głowy ramienia ręki ze skrzypcami- skrzypce muszą leżeć w ten sposób by można było opuścić rękę która skrzypce podtrzymuje, a skrzypce NIE wylecą, a przy tym czujemy się swobodnie i nic nas nie boli i nic nie spinami, czyli- ramię+ broda podtrzymuje skrzypce, ręka jedynie wspomaga.
Palce od strony skrzypiec powinny być bardziej prostopadle do gryfu, (ostatnio mam z tym problem, podobno mam rękę zbyt odchyloną jakby chciała patrzeć na wewnętrzną część dłoni...) a ręka powinna być tak ustawione żeby trochę widzieć swój łokieć, tak by dłoń trzymając szyjkę mogła jeszcze zrobić małą dziurkę "otworek dla myszki "':D (chodzi o kant dłoni przy szyjce)
należy przy grze także wspomnieć o sterowaniu łokciem tej ręki podczas zmieniania strun. To tyle jeśli chodzi o rękę lewą (zazwyczaj lewą:D) w każdym razie tą od skrzypiec.

Ręka [zazwyczaj]prawa - smyczkowa.
dłoń na smyczku musi być ułożona bardzo naturalnie, nie może to być taka rozszczepiona kurza łapka, tylko ładna rączka "zbita w kupę" ale nie do końca... nie może to też być ściśnięta łapka a właściwie palce...
palec serdeczny i środkowy "lubią się" bardzo z kciukiem i tak właśnie zazwyczaj powinny one mniej więcej leżeć naprzeciwko siebie. To są raczej paluszki takie statyczne (gdy puścisz inne to smyk nie powinien zlecieć na podłogę...)
palec wskazujące odpowiedzialny jest za napięcie smyczka co pomocne jest m.in. przy dynamice
mam nadzieje że nie wprowadzam w błąd.
Pozdrawiam
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Wróć do „Skrzypce”