Awatar użytkownika
KamRoko
Posty: 17
Rejestracja: ndz 20 sty, 2013

pn 21 sty, 2013

Witam wszystkich forumowiczów!
Mam pytanie. Otóż nie wiem jak trzymać smyczek. Chodząc na lekcje gry pani uczyła mnie jak go trzymać, ale na internecie jest pokazany całkiem inny sposób.
Proszę o pomoc.
Skrzypce ukoją swoim wdziękiem dusze
moją.
Muzyka popłynie z ich wnętrza jak rzeka
przeszywając mnie,
Dotykając dna serca ludzkiego.

xXLenka6Xx
Posty: 2
Rejestracja: ndz 10 lut, 2013

ndz 10 lut, 2013

Pozwól, że przytoczę Ci fragment z "Notatnika Metodycznego" Antoniego Cofalika. :-)
"Układanie palców na smyczku rozpoczynamy od przyłożenia go na strunie A lub D w środkowej jego części, przy czym przegub powinien znajdować się w położeniu zasadniczym (ani wypukły, ani wklęsły). Kciuk powinien być przyłożony do pręta smyczka w najbliższym sąsiedztwie żabki, miejscem po prawej stronie paznokcia.(...) Dokładnie naprzeciwko kciuka sytuujemy palec środkowy. Palce te tworzą ze sobą tzw. oś gry. Wokół tego punktu rozgrywa się potem cała "akcja ruchowa" pozostałych palców. Palec wskazujący dotyka pręta smyczka środkowym członem, mniej więcej środkową swoją częścią. Punkt ten ulega niewielkim przesunięciom w zależności od tego, czy gramy górną częścią smyczka, czy przy żabce. Palec wskazujący jest nieco oddalony od palców środkowego i serdecznego, które przylegają do siebie wskutek anatomicznego powiązania.(...) Również nieco oddalony od palca serdecznego jest mały palec, który dotyka pręta smyczka swoją opuszką. Odstęp ten jest nieco mniejszy niż pomiędzy palcem wskazującym a środkowym. Wszystkie palce leżące na smyczku powinny być lekko zaokrąglone."
Przeanalizuj sobie ten opis. Kiedyś znalazłam też taki tutorial i w jednym z odcinków pokazany jest uchwyt smyczka i skrzypiec. Może Ci to pomoże :-D
http://www.youtube.com/watch?v=EDpqSrZRUuY

Awatar użytkownika
KamRoko
Posty: 17
Rejestracja: ndz 20 sty, 2013

pn 11 lut, 2013

Dzięki wielki!
Naprawdę pomogłaś.
Skrzypce ukoją swoim wdziękiem dusze
moją.
Muzyka popłynie z ich wnętrza jak rzeka
przeszywając mnie,
Dotykając dna serca ludzkiego.

Wróć do „Skrzypce”