Wege
Posty: 4
Rejestracja: śr 18 maja, 2011

pn 29 sie, 2011

Witam. Nie wiedziałam gdzie powinnam zadać to pytanie, więc założyłam osobny temat, jeśli przegapiłam miejsce, w którym powinnam to zrobić a tego nie uczyniłam, proszę o usunięcie tematu.

Jestem świeżo początkująca, jeśli chodzi o skrzypce. Nabyłam fabryczne za 490 zł. Gram już drugi miesiąc i niedawno zablokowała mi się śruba od struny D. Teraz stroić mogę jedynie kluczem (kołkiem). Jest to dla mnie wysoce niewygodne xD Chciałam zapytać o radę, co w tej sytuacji zrobić?
a) Udać się do sklepu muzycznego, w którym nabyłam instrument (jest nadal na gwarancji)
b) odwiedzić lutnika
c) olać O.o'
Śrubą bardzo ciężko się kręci, jakby była czymś zablokowana, jednak sama nie będę przy niej kombinować.
Przepraszam za ewentualne (bankowe) pokiełbaszone nazewnictwo oraz trywialność mojego pytania ^^"
Pozdr :D

Awatar użytkownika
sledzik
Posty: 242
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pn 29 sie, 2011

Ta śruba to mikrostroik ;) pewnie jest za mocno wkręcony, spróbuj go rozkręcić maksymalnie, ale tak, żeby nie wypadł, zeby dalej się trzymał swojego miejsca i dostrój strunę kołkiem, potem mikrostoik powinien działać, ja tak często miałam, że musiałam rozkręcać, bo był za mocno wkręcony i nie dało się go prawie ruszyć ;)
Licence to Interpret
Starring: The Viola Player - agent 000, or even less...
"My name is Player, Viola Player"

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pn 29 sie, 2011

Nic nie rób sam. Zanieś instrument do sklepu i niech oni się męczą. A nuż rzeczywiście to jakiś błąd fabryczny? Najprawdopodobniej niedopasowana śrubka do gwintu i trzeba trochę oleju czy smaru, ale ponownie - to ich zadanie.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

pn 29 sie, 2011

Nie chcę sugerować tego rozwiązania, ale moje po prostu się rozchodziły ;-) Też ciężko chodziły (nadal czasem ciężko pokręcić), ale ma to swój urok (prawie nikt nie jest w stanie nastroić moich skrzypiec, prócz mnie - takie zabezpieczenie :lol: ).

Awatar użytkownika
miy
Posty: 119
Rejestracja: ndz 11 lip, 2010

wt 30 sie, 2011

Może trzeba zmienić śrubki. Niestety niektóre już po prostu takie są. Jeżeli nasmarowanie nic nie da proponuję wymianę śrubek, bądź tej która szwankuje. To nie są drogie koszta. Cóż, w takich fabrycznych instrumentach czasem pchają jakieś niezbyt artykuły i tak to potem wygląda :)
" (...) Prędkość wibracji jest sprawą osobistą i bardzo intymną "
-doc.R.Grainer

Bądźmy wyrozumiali !:x


http://www.youtube.com/watch?v=KL6qKA0pyLU&feature=related

Nodame Cantabile
Megumi-chan - Schubert, Sonata a-moll *.*

pk_grajek
Posty: 9
Rejestracja: czw 27 maja, 2010

czw 01 wrz, 2011

w razie czego możesz w sklepie kupić mikrostroik i bedziesz miał nowy i sprawny koszt jednego to około 10zł
pozdrawiam

Awatar użytkownika
sledzik
Posty: 242
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

czw 01 wrz, 2011

Niekoniecznie, bo tańsze instrumenty często mają mikrostroiki połączone z strunnikiem i nie da się ich wyjąć ani wymienić
Licence to Interpret
Starring: The Viola Player - agent 000, or even less...
"My name is Player, Viola Player"

Wróć do „Skrzypce”