skarpetka
Posty: 3
Rejestracja: pn 06 kwie, 2015

pn 06 kwie, 2015

Mam do was pytanie, które od dawna strasznie mnie nurtuje. Dlaczego do szkoły muzycznej dzieci na skrzypce czy altówkę przyjmują tylko do około 9 roku życia podczas gdy na wiolonczelę spokojnie można się dostać w wieku 13 czy 14 lat? Wiolonczela jest łatwiejsza pod względem gry czy po prostu chodzi o jej wielkość i to, że małe dzieci mogłyby mieć problem z jej uniesieniem? :-)

nayaan
Posty: 1
Rejestracja: wt 10 lip, 2012

pn 06 kwie, 2015

Małe dzieci przecież też przyjmują na wiolonczelę, wtedy jest po prostu dopasowana do wzrostu dziecka, nie zostaje od razu przytłoczone wiolonczelą pełnowymiarową ;-) Sama zaczęłam grać na wiolonczeli w wieku 13 lat, szczególnie, że byłam dużym dzieckiem z długimi palcami, to nie miałam szansy na skrzypce, do których po prostu ręka raczej by się nie przyzwyczaiła. Poza tym jest dużo większa liczba chętnych na skrzypce w porównaniu do wiolonczeli, przynajmniej w mojej szkole ;-)

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 07 kwie, 2015

Na altówkę prędzej przyjmą bez przygotowania niż na wiolonczelę.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

skarpetka
Posty: 3
Rejestracja: pn 06 kwie, 2015

wt 07 kwie, 2015

Na altówkę prędzej przyjmą bez przygotowania niż na wiolonczelę.


No właśnie, dlaczego na altówkę i wiolonczelę można dostać się nawet w późniejszym wieku (ok 13-15lat), a na skrzypce już nie? (chodzi mi o SM) Przecież to także instrumenty smyczkowe i o podobnym, jeśli nie takim samym poziomie trudności.

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 14 kwie, 2015

Dlatego, że więcej osób idzie na skrzypce i przez to jest większa konkurencja, a co za tym idzie, osoby zaczynające późno mają nikłe szanse na cokolwiek. Przyczyną takiej popularności skrzypiec jest pewnie szeroki wachlarz literatury muzycznej na ten właśnie instrument. :-?
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Wróć do „Edukacja”