Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 23 lis, 2012

W naszej szkole jest bardzo kiepsko z altówkami. Odchodzą w tym roku z orkiestry trzy niezłe altówki i w przyszłym roku będą grały trzy młode, bardzo takie sobie - zarówno mentalnie jak i technicznie. Dlatego nauczyciel altówki wymyślił, żeby stworzyć możliwość wyboru altówki jako dodatkowego instrumentu dla skrzypków - żeby mogli oni grać w orkiestrze na altówce.
Osobiście nie chcę grać na altówce w orkiestrze, ani w ogóle być altowiolistką. Zastanawiam się jednak nad pójściem na jeden semestr na to pół godziny dziennie, bo myślę, że altówka może mi pomóc w wydobyciu dźwięku na skrzypcach (gram strasznie po wierzchu). Co o tym myślicie? Jest sens? Czy tylko stracę czas? Nie lepiej uczyć się tego od razu na skrzypcach? :-/
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
sledzik
Posty: 242
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 23 lis, 2012

Moim zdaniem warto spróbować. Mój nauczyciel nie raz mówił, że skrzypkowie powinni co jakiś czas pograć na altówce właśnie po to, żeby poprawić dźwięk (a altowioliści powinni pograć na skrzypcach, skrzypcowe utwory, żeby poprawić biegłość).
Przy okazji też trochę rozciągniesz sobie palce i wzmocnisz :)
Licence to Interpret
Starring: The Viola Player - agent 000, or even less...
"My name is Player, Viola Player"

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 23 lis, 2012

Rozciągnięte to mam po Schradiecku, ale wzmocnienie to fakt. Ja jeszcze dodam, że altowioliści mogą pograć na skrzypcach dla wyćwiczenia łagodnego grania. Np. te podskoki smyczkiem w "cierpieniach" są dużo łatwiejsze na skrzypcach niż na altówce.
Wracając do tematu, to już chyba sama podjęłam decyzję ;-) .
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

sob 24 lis, 2012

Pamiętaj, że jest tu osoba, która pamięta, jak się grało na skrzypcach :-P

Warto spróbować z altówką, gdyż instrument ten pomaga wyeliminować błędy, które na skrzypcach nie są (lub są mniej) zauważalne. Poza tym uczy to dobrego rozmachu i odpowiedniego dźwięku. Na pewno nie zaszkodzi i myślę, że sporo upiększy Twój dźwięk.

Wróć do „Altówka”