istotkap
Posty: 2
Rejestracja: pn 13 lis, 2017

pn 13 lis, 2017

Zamierzam zakupić swoje skrzypce. W tej chwili gram na pożyczonych, które nie do końca mi pasują brzmieniem.
Ale do rzeczy :-)

Słyszałam trochę na temat tego, że pod wpływem grania skrzypce (i inne instrumenty) zmieniają swoje brzmienie. Proces nazywany był rozgrywaniem skrzypiec. Upatrzyłam już sobie skrzypce, których dźwięk bardzo mi się podoba. Są to nowe skrzypce czeskiej produkcji, dokładnie ARS MUSIC 028.
Pytania:
1) jak zabezpieczyć się przed kupnem skrzypiec, których parametry zmienią się negatywnie pod wpływem czasu i gry na nich - na co zwrócić uwagę? czy są elementy skrzypiec, które można zbadać pod tym kątem podczas zakupu prostymi narzędziami jak np. linijka czy suwmiarka?
2) czy skrzypce powinien rozgrywać doświadczony skrzypek czy może robić to początkujący skrzypek?
3) czy to, kto gra na skrzypcach - uczeń uczący się od zera czy mistrz - ma wpływ na dźwięk skrzypiec po rozgraniu?

Przemek
Posty: 12
Rejestracja: pt 24 lut, 2017

czw 16 lis, 2017

1. nie ma możliwości zabezpieczenia się. To jest instrument.
2. może to robić każdy któremu uda się trzymać skrzypce i machać smyczkiem tak by wydobywać z instrumentu dźwięk. Rozegranie skrzypiec to nic innego jak zmuszenie drewna z którego zbudowany jest instrument do pracy (czyli nie da się tego zrobić na skrzypcach np. ze sklejki).
3. każdy kto bierze skrzypce i próbuje na nich zagrać ma wpływ na brzmienie instrumentu (szczególnie skrzypiec). W skrzypcach już sam nacisk na strunę - słabszy czy mocniejszy - powoduje zmianę barwy czy tonacji. Podobnie jest z używanie smyczka.

istotkap
Posty: 2
Rejestracja: pn 13 lis, 2017

pn 20 lis, 2017

Dziękuję za odpowiedź :)

Nie rozumiem dalej jednej rzeczy - czy skrzypce powinien zatem rozgrywać ktoś, kto potrafi dobrze na nich grać, czy może to robić osoba początkująca?
Czy uczeń jest w stanie "zepsuć" instrument, rozgrywając go a nie potrafiąc dobrze na skrzypcach grać?

Przemek
Posty: 12
Rejestracja: pt 24 lut, 2017

wt 21 lis, 2017

Może być początkująca. Zwyczajnie dłużej to potrwa.
Nie można zepsuć instrumentu grając na nim :)

Wróć do „Skrzypce”