system2007
Posty: 1
Rejestracja: wt 28 gru, 2010

wt 28 gru, 2010

Witam,
:lol:
mam nowe skrzypce ale mostek jest zle wyprofilowany tzn. łuk ma zly ksztalt.
Gtruna "G" jest za wysoko i trudno grac na strunie "A" nie podrazniajac sasiednich strun.

Czy zna ktos link ze wskazowkami (danymi) jak samemu wyprofilowac (spiłowac) mostek?
:?:
Pozdrawiam
Daniel

Profilowanie (piłowanie) MOSTKA (PODSTAWEK) w skrzypcach.

//Przenoszę do działu "Kącik lutniczy". Kafar

kasiak
Posty: 36
Rejestracja: pn 03 maja, 2010

wt 28 gru, 2010

zostaje tylko lutnik........

szunaj
Posty: 6
Rejestracja: sob 15 paź, 2011

wt 01 sty, 2013

Mam podobny problem mostek mam dobrze wyprofilowany i też trącam struny D i E .D kiedy przesuwam smyczek w górę do żabki a E kiedy w dół .To prawdopodobne wina prawej ręki .Trzeba ćwiczyć ustawienie smyczka prowadzenie smyczka całą jego długością.Też prosiłem na forum o poradę jak szybko nad tym zapanować .Czy jest jakaś szybka metoda rozwiązania problemu. Jest wiele przykładów na You Tube ale Ja nie znam angielskiego domyślam się o co biega ale widzieć a rozumieć to jak dzień i noc. Dla przykładu podam wymiary .Menzura to odległość od progu na którym opiera się struna do mostka (podstawka)gdzie też się struna opiera przy skrzypcach 4/4 to 327 mm. Wysokość struny G od podstrunnicy mierzona na końcu podstrunnicy (od strony mostka) przy strunach syntetycznych miękkich 5,5 -6 mm przy twardych stalowych 5-5,5 mm zaś struny E mierzonej w tym samym miejscu miękkie 4-4,5 mm twarde stalowe 3,5-4 mm.

Awatar użytkownika
Ovation
Lutnik
Posty: 141
Rejestracja: śr 14 kwie, 2010

wt 01 sty, 2013

pozwólcie że sprecyzuję kwestię wymiarów: menzura skrzypiec 4\4 wynosi 325 mm, wysokość struny G
5 mm, natomiast E 3 mm. Te różnice są dość istotne

Wróć do „Kącik lutniczy”