Kubex
Posty: 6
Rejestracja: ndz 09 sty, 2011

sob 15 gru, 2012

Witam, nurtuje mnie pewne pytanie ;) mianowicie dlaczego przeważnie mikrostroik jest tylko przy strunie E? Ja w swoich fabrycznych skrzypcach miałem założone mikrostroiki na strunociągu do wszystkich strun, a jeżeli chodzi o ''lepsze'' skrzypce to w większości stronach na zdjęciach jest tylko jeden, przy E. Z czego to wynika? Wszystkim właścicielom nie chciało się zainwestować w kolejne 3 mikrostroiki, czy nie są one potrzebne?

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

ndz 16 gru, 2012

Każde żelastwo odbija się negatywnie na dźwięku poprawnie wykonanych skrzypiec, więc stosuje się tylko mikrostroik przy strunie najcieńszej, którą najciężej dostroić. Resztę możemy bez problemu nastroić kołkami. Nie dotyczy to zwykle fabrycznych skrzypiec. Miałem jedne i brzmiały lepiej z kupą żelastwa (pewnie dla tego, że się przytłumił ostry dźwięk) niż bez. Paranoja :-P

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

ndz 16 gru, 2012

Derry pisze:Każde żelastwo odbija się negatywnie na dźwięku poprawnie wykonanych skrzypiec, więc stosuje się tylko mikrostroik przy strunie najcieńszej, którą najciężej dostroić. Resztę możemy bez problemu nastroić kołkami. Nie dotyczy to zwykle fabrycznych skrzypiec. Miałem jedne i brzmiały lepiej z kupą żelastwa (pewnie dla tego, że się przytłumił ostry dźwięk) niż bez. Paranoja :-P

Generalnie masz rację. Oczywiście że ma to wpływ na dźwięk, jednak tak sobie myślę, że do końca nauki, jeśli jeszcze nie koncertujesz co tydzień na estradach Polski i świata załóż mikrostroiki na wszystkie struny bo nie do przecenienia jest wygoda i szybkość strojenia niż ten "wpływ na dźwięk" który jest na tyle nieistotny, że w większości przypadków niezauważalny.
Wiesz, miałem ostatnio okazję słuchać recitalu dyplomowego niezłej skrzypaczki (PSM II st.) i mimo tego że program zagrała na 5, jej strojenie kołkami trwało między utworami niekiedy ok 2 min. Podobało by Ci się to? Może jeszcze strunę D i G stosunkowo łatwo nastroić kołkami to o strunie A tego powiedzieć nie możesz, bo tam lewą ręką nie sięgniesz... Gram już na skrzypcach ileś tam dziesiąt lat, słuchałem niejednych skrzypiec i uwierz mi że to "pogorszenie dźwięku" poprzez dołożenie tych 3 mikrostroików nie zawaham się nazwać legendą...
Pozdrawiam!
Adam

P.S.
Nie oszczędzajcie na cenie mikrostroików. Badziewie chodzi tak ciężko, że prawie rozcina palce... :)
Ostatnio zmieniony pn 17 gru, 2012 przez adamar, łącznie zmieniany 2 razy.

Kubex
Posty: 6
Rejestracja: ndz 09 sty, 2011

ndz 16 gru, 2012

Wielkie dzięki za rozjaśnienie mi sprawy;) Niedawno kupiłem lutnicze skrzypce, w których też był jeden mikrostroik i nie miałem pojęcia dlaczego tylko jeden:) dzięki

Wróć do „Skrzypce”