Kubex
Posty: 6
Rejestracja: ndz 09 sty, 2011

czw 13 sty, 2011

Witam. Parę dni temu kupiłem skrzypce, jednak mam jeden drobny problem. Nie mam pojęcia jak je nastroić. Czytałem trochę na forum i dowiedziałem się, że Wy najczęściej stroicie do struny A. Nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. Może ktoś z Was mógł by mi w tym pomóc i wytłumaczyć jak się stroi do A? I czy to najlepszy sposób? Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich skrzypków :-D
EDIT: Rozumiem, że w euforii wynikającej z zakupu nowego instrumentu nie zastanawiałeś się długo przed założeniem tego wątku. Miło by jednak było, gdybyś następnym razem zechciał sprawdzić, czy ktoś wcześniej nie zadał podobnego pytania. Pozdrawiam, rzepola

Awatar użytkownika
Di1996
Posty: 23
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010

czw 13 sty, 2011

Strojenie to jak dla mnie najbardziej nielubiana część nauki na typ przepięknym instrumencie :(
Strojenie od struny A to rzeczywiście prawda. Jest na to kilka sposobów:
1.: ( ten zawsze mi nie wychodzi ) od kamertonu stroimy na początek strunę A, a potem "dostrajamy" pozostałe tak by przy dwudźwiękach strun pustych współgrały ze sobą, czy coś w tym stylu ( na początek stroimy A z E i A z D potem D z G) ;)
2.: jeśli posiadasz pianino albo może wirtualne pianino w internecie... to możesz stroić każdą strunę z osobna ( np. zaczynając od dźwięku A potem kwinta w dół dźwięk D i znowu kwinta w dół - dźwięk G, a potem od A kwinta w górę dźwięk E ;))
Na sam koniec dokonujesz korekty, by dźwięki współgrały ze sobą i powinno być ok, choć strojenie to nie taka prosta sprawa i na początek lepiej, byś znalazł osobę, która ci pokaże jak to trzeba robić, dopóki twoje ucho nie nabierze wprawy ;)
Może ktoś ma jakiś inny pomysł ?? 8D

Awatar użytkownika
sledzik
Posty: 242
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

czw 13 sty, 2011

Uważaj z kołkami, koleżanka chociaż po moich instrukcjach na żywo (zmieniałyśmy razem struny) jak chciała sama nastroić nowe struny, to rozwaliła E, bo za mocno pociagnęła. Ale to się zdarza nawet osobom nieźle wtajemniczonym ;)
Najlepiej znajdź kogoś, kto ci osobiście wszystko pokaże, bo to nie jest trudne, ale jak sie zobaczy o co chodzi :)
Licence to Interpret
Starring: The Viola Player - agent 000, or even less...
"My name is Player, Viola Player"

Kubex
Posty: 6
Rejestracja: ndz 09 sty, 2011

czw 13 sty, 2011

Aha, okey. Bardzo Wam dziękuję ;] Jednak sledzik nie tylko Twojej koleżance pękła struna E, mi też :-P w chwili gdy na ''oko'' nakręcałem kołka strzeliła mi struna:/ a właśnie, nie wie ktoś z was za ile mniej więcej można kupić strunę E? Bo ja się w tym kompletnie nie orientuję, a chciałbym jak najszybciej naprawić szkodę. Jeszcze raz bardzo dziękuję ;-)

Awatar użytkownika
Namizawa
Posty: 644
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 13 sty, 2011

Kiedyś lutnik mi powiedział że E może być nawet z tych najtańszych.W sumie to nie głupie wg mnie,one najczęściej pękają a po co przepłacać.
Every time you write parallel fifths, Bach kills a kitten.

Skrzypce są nagie. Mają chude ramionka. Niezdarnie chcą się nimi
zasłonić. Płaczą ze wstydu i zimna. Dlatego. A nie, jak twierdzą recenzenci
muzyczni, żeby było piękniej. To nieprawda. Z.Herbert

Awatar użytkownika
sledzik
Posty: 242
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

czw 13 sty, 2011

No i jeszcze taka kwestia, przy dokręcaniu kołków trzeba jest wciskać w główkę, tak nawiązując do koleżanki, ona tego nie robiła, naciągała, struna sie rozluźniała, tak kilka razy, aż się lekko zdenerwowała i pociągęła za mocno :lol:
Licence to Interpret
Starring: The Viola Player - agent 000, or even less...
"My name is Player, Viola Player"

Awatar użytkownika
Di1996
Posty: 23
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010

pn 17 sty, 2011

struna E... To chyba pytanie do wątku o strunach, ale ja kupiłam z Evah ( złotą - tak dziwnie ;)) i kosztowała chyba z 30 zł... Jest miękciusia i co prawda do E nie mam szczęścia w współpracy, ale dobrze się sprawdza i przynajmniej palce nie bolą 83

jinkis
Posty: 5
Rejestracja: czw 10 lut, 2011

czw 10 lut, 2011

A co sądzicie o komputerowych stroikach ?? przy gitarze nie stosuje, można kilka razy próbować stroić i za każdym co innego pokazuje i polegam na słuchu, ale czy w przypadku skrzypiec jest podobnie :?:

AnnaKarenina
Posty: 81
Rejestracja: wt 13 kwie, 2010

czw 10 lut, 2011

To chyba nie jest dobry pomysł - skoro w przypadku skrzypiec staramy się polegać na swoim słuchu wykrywając czyste/nieczyste dźwięki i przez ćwiczenie próbujemy doskonalić ten słuch, to taka "łatwizna" przy strojeniu to tylko strata dla Ciebie. Pomijając już fakt, że niekoniecznie takie urządzenia działają poprawnie.

jinkis
Posty: 5
Rejestracja: czw 10 lut, 2011

czw 10 lut, 2011

Fakt, jaki sposób będzie najlepszy na początkowe strojenia? :-)

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 10 lut, 2011

Skrzypce maja więcej składowych harmonicznych niż gitara, wiec stroiki teoretycznie będą bardziej "wariować" przy strojeniu.
Dodatkowo gitary, szczególnie te z nienajwyższych półek nie mają idealnie dobranej menzury (odchyłki małe, ale wprawne ucho przy odpowiedniej metodzie może wychwycić), przez co strojenie do stroika pustych strun moze się okazać zgubne przy wyższych pozycjach. (tutaj oczywiście trochę wyolbrzymiam).
Przy skrzypcach nie mamy progów, wiec powyższe odpada.

Muszę tutaj jednak wspomnieć o mocnym argumencie "za" stroikami: granie na niedokładnie nastrojonym instrumencie niszczy słuch. Na początku ćwicząc strojenie warto później sprawdzić "wynik".

Oczywiście moją wypowiedź bierzcie raczej jako wypowiedź amatora.

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

czw 10 lut, 2011

Co do strojenia stroikiem... Mnie takowy zastępuje kamerton, jak któryś gitarzysta w pobliżu go posiada, ale tylko tyle, nic więcej.

jinkis
Posty: 5
Rejestracja: czw 10 lut, 2011

pt 11 lut, 2011

jednak na kamerton trzeba mieć chociaż trochę wyrobiony słuch :) no nic uczyciel musi to robić aż się dojdzie do pewnej wprawy :-P
właśnie przyszło do głowy mi pytanie :) czy struny trzeba jakoś przygotować przed strojeniem ?? na gitarze zawsze zakładałem struny i powoli napinałem żeby miały czas rozciągnąć i dopiero potem stroiłem inaczej pękały (chodzi mi o najcieńsze) :cry: wiem, że nikt z początkujących nie będzie zaraz samemu zakładać strun, w końcu struny kosztują nie tak mało ;p ( wiedza nie zaszkodzi i nawet pasuje do tematu :mrgreen: )

AnnaKarenina
Posty: 81
Rejestracja: wt 13 kwie, 2010

pt 11 lut, 2011

Ja mam taką swoją metodę, że zawsze jak zakładam nową strunę to naciągam ją średnio mocno,jeszcze nie do właściwego dźwięku, zostawiam na trochę, a za kilka godzin dociągam delikatnie do odpowiednich wysokości. Wydaje mi się, że struna ma wtedy czas się "przyzwyczaić" do rozciągnięcia i lepiej zniesie dalsze naciąganie, ale są i tacy, którzy od razu zakładając strunę ją dostrajają, myślę że to kwestia indywidualna.

jinkis
Posty: 5
Rejestracja: czw 10 lut, 2011

śr 23 lut, 2011

:-) powiem szczerze myślałem, że ciężej się stroi skrzypce :-P dmuchany kamerton do struny "g" i to jest najtrudniejsze :P trzeba trenować żeby wyrobić słuch :-) żeby było dobrze,dalej strunę "d" stroi się pod 7 dźwięk z "g" :-P i tak samo "a" i "e", problem tylko z pierwszą ;p

byVivienne
Posty: 14
Rejestracja: czw 24 lut, 2011

czw 24 lut, 2011

Ma może ktoś nagrane wszystkie dźwięki ze skrzypiec? to by się bardzo przydało, myślę,że nie tylko mi.

Diedra
Posty: 25
Rejestracja: pn 28 cze, 2010

czw 24 lut, 2011

Vivienne, nie ma możliwości nagrania WSZYSTKICH dźwięków skrzypiec ;)
Jeśli chodzi Ci o dźwięki pustych, nastrojonych strun - myślę, że lepiej będzie użyć tunera online niż słuchać takiego nagrania.

byVivienne
Posty: 14
Rejestracja: czw 24 lut, 2011

czw 24 lut, 2011

hmm.. spróbuję..

jinkis
Posty: 5
Rejestracja: czw 10 lut, 2011

czw 24 lut, 2011

http://www.violinonline.com//interactivefingerboard.htm
coś takiego znalazłem użyj ich do porównania po strojeniu :-)

Awatar użytkownika
Pacyfka
Posty: 1
Rejestracja: ndz 05 cze, 2011

ndz 05 cze, 2011

Witam. Gram na gitarze i zaczynam na skrzypcach. Mam stroik do gitary. Jak nastroić nim skrzypce? Czytałam tu na forum że da się nim nastroic skrzypce. Z góry dzieki :)

Awatar użytkownika
pivovarit
Posty: 38
Rejestracja: ndz 13 mar, 2011

wt 07 cze, 2011

Zależy jaki masz stroik. Najtańsze modele działają TYLKO w standardowym EADGBE i nic się z tym nie da zrobić. A jak masz dobry tuner chromatyczny to... w czym problem?
gg:3132361

The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do.
-Walter Bagehot

I never believed in luck. I found the harder I worked, the luckier I got.
-Gene Simmons

mbrodowski
Posty: 10
Rejestracja: pt 07 sty, 2011

wt 07 cze, 2011

no i właśnie tym EADG stroi się skrzypce, ja stroje właśnie takim nie najdroższym gitarowym

Awatar użytkownika
pivovarit
Posty: 38
Rejestracja: ndz 13 mar, 2011

wt 07 cze, 2011

Widocznie jest wystarczająco drogi:)
Niektóre łapią TYLKO te właściwe dźwięki(a nie ich wszystkie oktawy) i wtedy nie ma opcji nastroić poprawnie skrzypiec
gg:3132361

The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do.
-Walter Bagehot

I never believed in luck. I found the harder I worked, the luckier I got.
-Gene Simmons

niemamnazwy
Posty: 1
Rejestracja: pn 18 lip, 2011

pn 18 lip, 2011

witam, znacie moze lutnika z Łodzi??

To nie jest miejsce na zadawanie tego typu pytań. Proszę przenieść swoje zapytanie do odpowiedniego działu. rzępoła

myst
Posty: 2
Rejestracja: śr 27 lip, 2011

śr 27 lip, 2011

Witam!
Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami odnośnie strojenia skrzypiec.
Myślę, że zgodzimy się wszyscy, że słuch u skrzypka jest podstawową umiejętnością, a nauka skrzypiec bez nauki słuchu prowadzi do grania mniej lub bardziej na 'oslep' że tam powiem. Dlatego uważam, że należy uczyć się słyszenia interwałów, bo wiadomo, że słyszeć absolutnie nie każdy jest w stanie nauczyć się. Ale interwałów-tak. Do ich ćwiczenia polecam program functional ear trainer (stara wersja), to bezpłatny program. Należy zapatrzeć się także w zwykły kamerton A 440Hz.
Co do strojenia. Ja robię tak, że najpierw stroję strunę A do kamertonu lub do pianina (łatwiej), ale z kamertonem łatwiej wysłuchać dudnienia podczas strojenia, zwłaszcza, gdy dotknie się nim do skrzypiec. Jak już jest A stroję E i D do A, tak żeby mniej więcej była kwinta (trzeba to słyszeć - program jw), potem G. Następnie instrument kwintuje się - to najtrudniejsza część, gra się jednocześnie AE, AD, DG strojąc E, D, G do najczystszego brzmienia dwudzwięku (bez dudnień). Nie jestem w tym jeszcze całkiem biegły, ale wychodzi, przynajmniej z takim przybliżeniem, że daje się grać (powiedzmy do 1/4 -1/3 półtonu). Dobrze jest mieć stroik gitarowy i PO strojeniu sprawdzić efekt, chociaż niektóre stroiki nie muszą pokazać idealnego dostrojenia, ale lepiej wtedy ostatecznie polegać na własnym słuchu.
Chciałem zwrócić uwagę, że nienastrojone skrzypce są martwe, dlatego lepiej przed każdym ćwiczeniem stroić, albo przynajmniej sprawdzić. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sherlock
Posty: 5
Rejestracja: pn 24 sty, 2011

pt 19 sie, 2011

A ja nastroiłam swoje bez niczego :P
z komputrem znaczy się.
Tyle że nie wiem czy dobrze, porównywałam dźwięk d z dźwiękiem d na trąbce i to delikatni mówiąc nierówno jest.
tyle że trąbka gra jakoś tak że jest o ton czy pół tonu wyżej albo niżej od innych instrumentów. Właśnie dlatego musiałam się zawsze dostrajać do fortepianu. Więc podejrzewam że jednak jest dobrze.
Kwinty są, wszystko pięknie, ładnie.
http://jerzynka.deviantart.com/

akademiasuzuki
Posty: 2
Rejestracja: sob 28 sty, 2012

sob 28 sty, 2012

Można do strojenia skrzypiec użyć komputera z najprostszym mikrofonem. Nie trzeba instalować programu. Pełny opis użycia aplikacji znajduje się na stronie: http://www.akademiasuzuki.pl/strojenie-skrzypiec/

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rachelka
Posty: 4
Rejestracja: śr 04 sty, 2012

pn 16 lip, 2012

Witam. Mam problem z klasycznymi skrzypcami. Zawsze były bardzo wrażliwe na zmiany temperatury, co powodowało problemy z graniem koncertów w zimie :( A więc pod koniec stycznia, gdy "leżały" prawie dwa miesiące (kupiłam wtedy elektryki i cały czas na nich grałam), wzięłam je na mszę. Wystarczyły ledwie 2 minuty - tyle, żeby przejść od parkingu do kościoła - aby spadło ustawienie kołków. Nie dało rady nic z tym zrobić. Próbowałam je nastroić potem w domu, w normalnej temperaturze, ale nic to nie dało.
Po tym zdarzeniu nie grałam na nich praktycznie wcale. Wiem, że zawaliłam, powinnam od radu iść do lutnika. W każdym razie "leżały" dalej. No i pod koniec czerwca nastroiłam je do wirtualnego keyboardu. Tu macie link http://www.bgfl.org/custom/resources_ft ... sic/piano/ Nie było tak źle, dały się nastroić bez problemu itd. Dało radę na nich grać przez jakiś czas. Niestety przed ostatnim koncertem kołki znów spadły dosłownie o milimetry. Udało się to naprawić, więc nie było aż tak źle, niestety w domu znowu spadło. Teraz próbowałam je znów stroić, ale w momencie, gdy dociskam jeden kołek, reszta - spada :( Powtarza się sytuacja ze stycznia.
Macie na to jakieś rady? Bardzo chcę je naprawić, bo elektryki są dobre same w sobie, ale skrzypce klasyczne to inna bajka i stęskniłam się trochę za koncertowaniem na nich ;)
Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pn 16 lip, 2012

Jak się długo nie gra na instrumencie, to strój spada, jak się go przetrzymuje w różnych i skrajnych temperaturach mamy to samo. Musisz zadbać o odpowiednie warunki atmosferyczne i grać na nich regularnie, to takie ekscesy nie powinny mieć miejsca.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

adamar
Posty: 94
Rejestracja: czw 29 wrz, 2011

pt 20 lip, 2012

Rachelka pisze: Próbowałam je nastroić potem w domu, w normalnej temperaturze, ale nic to nie dało.

Co to znaczy? Nie dały się nastroić? Opisz problem dokładniej.
Może tylko kołki "puszczały"?
Bo jeśli to tylko kołki - pomoże pasta do kołków.
Pozdrawiam!
Adam

Awatar użytkownika
KamRoko
Posty: 17
Rejestracja: ndz 20 sty, 2013

ndz 20 sty, 2013

Polecam kupić sobie jakiś stroik do skrzypiec, bo to jest przydatne.
Pozdrawiam ;-)
Skrzypce ukoją swoim wdziękiem dusze
moją.
Muzyka popłynie z ich wnętrza jak rzeka
przeszywając mnie,
Dotykając dna serca ludzkiego.

michqq
Posty: 41
Rejestracja: ndz 05 mar, 2017

pt 31 mar, 2017

Na telefony Androida jest taka aplikacja jak gStrings.

https://play.google.com/store/apps/deta ... ings&hl=en

Służy do strojenia instrumentów i moim zdaniem daje sobie radę.
Domyślnym instrumentem programu jest gitara, i można niby tak używać, ale znacznie lepiej przestawić mu w ustawieniach na "Violin" wtedy lepiej sobie radzi z rozpoznawaniem wysokości dźwieku.
Ma możliwość strojenia do różnych strojów, można ustawić mu inne A niż 440, można ustawić strojenie inne niż temperowane.

Ja do grania solo lub w duecie skrzypiec ustawiam A=440 i "Temperament" na "Pitagorean A", co oznacza że program wskazuje poprawność strojenia zakładając że to co chcemy usyskać to zestaw prawdziwych kwint zaczynając od struny A.

Natomiast do grania z akompaniamentem klawiszowym ustawiam A=440 i "Temperament" na "Equal Tempered", czyli oczywiście tak jak mają klawiszowe.

Tym programem najpierw stroję zgrubnie pizzacato, a potem udokładniam strojenie smyczkiem.

Oczywiście jasne że bardziej doświadczony skrzypacz robi to inaczej i fachowiej, jednak innym bardzopoczątkującym polecam gStrings.
Ukłony.
Że niby jak?
Na pudełko drzewniane, puste i dziurawe,
naczepiają kiszki baranie,
i przecierają w poprzek końskim ogonem?

Wróć do „Skrzypce”