Marry
Posty: 11
Rejestracja: ndz 24 cze, 2012

ndz 24 cze, 2012

Czym to się objawia i jakie są skutki?

Witam.
Gram na gitarze klasycznej już cztery lata a niedługo zacznę grać na skrzypcach. Tak mnie to zastanawia co to znaczy przetrenować rękę. Może mi to ktoś wyjaśnić?
Z góry dziękuję. :)

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

ndz 24 cze, 2012

Gra na instrumencie łączy w sobie wysokiego stopnia zaangażowanie zarówno intelektualne jak i fizyczne. Patrząc na ten drugi aspekt można wykonawstwo porównać do sportu. Jeśli nadmiernie intensywnie ćwiczysz, w łagodnej wersji męczysz mięśnie, mogą powstać zakwasy jak np. na lekcjach w-f, a w wersji skrajnej możesz doprowadzić do uszkodzenia nerwów, które przecież przy każdym ruchu ręki czy jakiejkolwiek części ciała, muszą przenosić impuls. W wyniku tego mogą powstać zaburzenia z przesyłaniem sygnału i ruchy ciała będą niekontrolowane, nieskoordynowane albo zanikną kompletnie. Np. skrzypek Todd Ehle, znany jako professorV na youtube, do tego stopnia przećwiczył ciało, że pewnego pięknego dnia idąc sobie po ulicy, nagle uległ paraliżowi całej lewej części ciała i do tej pory się z niego do końca nie wyleczył, a korzystał z medycyny zarówno klasycznej jak i alternatywnej.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
nik-t
Posty: 22
Rejestracja: czw 30 cze, 2011

pn 25 cze, 2012

Heh, ciekawe. brzmi to dość niewiarygodnie. ja z dziwnych rzeczy do tej pory doświadczyłem zakwasów mięśnia paliczka :D
Co do przetrenowania to sporej części grających raczej to nie grozi.

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 26 cze, 2012

Co brzmi niewiarygodnie? Słyszałam kiedyś, że Schumann przetrenował 4 palec i do końca życia nie mógł grać :-> .
Jakim cudem miałeś zakwasy mięśnia policzka? :shock: Ja słyszałam historię, co prawda nie o zakwasach, że wstał taki chłopak rano i taki zaspany, jeszcze nie obudzony idzie do łazienki i tak od razu lodowatą wodą po twarzy się chlusnął i mu pół twarzy sparaliżowało. To dopiero dobre :-P .
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
pivovarit
Posty: 38
Rejestracja: ndz 13 mar, 2011

wt 26 cze, 2012

Co do przetrenowania to sporej części grających raczej to nie grozi.

Owszem - grozi i każdy powinien na to uważać.
Przetrenować jest się o wiele łatwiej przy nieumiejętnym ćwiczeniu.
Nie ma czegoś takiego jak "mięsień paliczka". Chodziło Ci o prostowniki i zginacze? ;)

rzępoła, http://pl.wikipedia.org/wiki/Paliczki
gg:3132361

The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do.
-Walter Bagehot

I never believed in luck. I found the harder I worked, the luckier I got.
-Gene Simmons

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 26 cze, 2012

pivovarit, źle przeczytałam, mój błąd. Jeśli chodzi o niegroźne przećwiczanie się, to prawdopodobnie chodziło o leniwych uczniów.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Marry
Posty: 11
Rejestracja: ndz 24 cze, 2012

wt 26 cze, 2012

To w takim razie w jaki sposób ćwiczyć, by były efekty i żeby niczego się nie nabawić?

Awatar użytkownika
mich12
Posty: 65
Rejestracja: czw 14 lip, 2011

wt 26 cze, 2012

Rozsądnie i z umiarem :lol:
"Aby być dobrym opowiadaczem, trzeba być najpierw dobrym słuchaczem"

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 26 cze, 2012

i z rozgrzewką!
Tak jak sportowcy przed danymi czynnościami sportowymi (meczami, skokami, tańcem...) mają rozgrzewkę, tak instrumentaliści muszą się rozegrać!
To jest- długie nuty na gamie, gama detache, legato (od 1 - ...) spiccato, staccato, saltando , pasaże, dwudźwięki....
wprawki- Schradieck, Sevcik.
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 26 cze, 2012

I dodam jeszcze, że dokładnie tak jak sportowcy trzeba się trochę porozciągać rano albo tuż przed graniem. Kilka spokojnych skłonów, wymachy ramion, przysiady, itp. Polecam również ćwiczenia techniką Alexandra - rewelacyjnie pomagają się rozluźnić.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 26 cze, 2012

mój prof. zalecał nawet bieganie- ruch ponoć dużo pomaga w graniu.
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
KamRoko
Posty: 17
Rejestracja: ndz 20 sty, 2013

czw 14 lut, 2013

Moja nauczycielka od gry na skrzypcach również poleca mi wysiłek fizyczny przed grą. Również zawsze przed grą staram rozegrać się, grając różne gamy, detache, legato itp.
Skrzypce ukoją swoim wdziękiem dusze
moją.
Muzyka popłynie z ich wnętrza jak rzeka
przeszywając mnie,
Dotykając dna serca ludzkiego.

kasiak
Posty: 36
Rejestracja: pn 03 maja, 2010

pt 15 lut, 2013

Ja chodzilam do szkoly na pieszo, szybkim krokiem 20 minut. Fajnie sie gralo jak sie tak "przebieglam".. ale po lekcji wracalam tramwajem.. bo nie mialam sily;)

Wróć do „Edukacja”