Spioch
Posty: 1
Rejestracja: ndz 31 lip, 2011

ndz 31 lip, 2011

Witam,

Mam skrzypce, niestety nie mogę znaleźć jakiej firmy. Kosztowały ok. 200 zł i do tej pory służyły jako rekwizyt fotograficzny, jednak kiedy dowiedziałem sie, że to normalny instrument odrazu pomyślałem o tym, żeby poprawić w nim kilka rzeczy tak, żeby dało się na nim grać. Z tąd mam kilka pytań -
Przedewszystkim - czy takie działanianie ma sens ?
Pewnie przydałoby się wymienić struny bo są trochę stare, chociaż pewnie nie zurzyte. Do tego mostek jest luzem i nie bardzo wiem jak się go mocuje. Smyczek jest w porządku, nie zurzyty, wystarczyło by go tylko posmarować kalafonią (o ile się nie mylę).

Z góry dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

ndz 31 lip, 2011

To może mieć sens albo może go nie mieć w zależności od kondycji tego instrumentu i Twojej definicji posiadania sensu. Najlepiej, pewnie, udać się do lutnika i go zapytać o zdanie, a jeśli nie chcesz, to zobacz gdzieś w googlu zdjęcia skrzypiec, jak taki podstawek ustawić należy, możesz też wstawić swoje zdjęcia tutaj, jakoś postaramy się pomóc. Kalafonię kup i wtedy zobacz, jak instrument brzmi - może się zdarzyć, że brzmienie będzie Cię satysfakcjonowało i nie będzie potrzeby inwestowania w nowe struny, a mogą być kompletnie do kitu, podobnie jak ustawienie duszy, kołki, strunnik, podstawek, itp. Niestety, bez większej ilości informacji nie jestem w stanie pomóc.
Zapraszam, ponadto, do prezentacji swoich, jak domniemam, artystycznych ujęć tego cudownego instrumentu - na pewno wielu użytkowników forum, w tym ja także, chętnie zawiesi oko na tym, na czym tak miło zawsze zawiesić ucho :-) . Każdy przejaw sztuki wzbogaca życie i czyni je piękniejszym.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

altowiolistka
Posty: 92
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

ndz 31 lip, 2011

nie radzę ustawiać samodzielnie mostka, jeśli się nie gra na instrumencie, albo nie jest lutnikiem, bo można krzywdę zrobić i sobie i instrumentowi, najlepiej oddać to w ręce specjalisty. Czy inwestowanie w instrument ma sens - ma, jeśli chcesz grać, chociaż jak poczytasz wnikliwiej to forum to dowiesz się, że raczej skrzypce za 200 zł Stradivariusa nie przypominają ;) Dobrze byłoby gdybyś znalazł kogoś kto pokaże Ci co i jak ze skrzypcami zrobić. Skąd jesteś? Może akurat ktoś z Twojej okolicy się znajdzie tutaj. Pozdrawiam!
www.archetti.pl

Wróć do „Kącik lutniczy”