Smokosz
Posty: 5
Rejestracja: sob 26 cze, 2010

pn 21 lut, 2011

HALO NA POMOC

Pytam ja.

Chodzi o to co do zagrania a co nie na skrzypcach, altówkach i czelach. Pisze kwartet smyczkowy ale gdy zacząłem go pisać był on sextetem lecz nie może być nim dłużej, och, nie, ani chwili... teraz musze ciaśniej rozpisać te wszystkie akordy przekazując dźwieki kontrabasu i trzecich skrzypiec kwartetowi który i tak ma już co grać. Na skrzypcach sam gram wiec podstawy znam dlatego chodzi mi głównie o altówki i wio. Lonczele.

Jest jakaś bezpieczna granica interwałowa dla dwudźwieków? To znaczy limit bezpieczeństwa typu "jeżeli interwał miedzy dwoma dźwiekami nie przekracza X to na danym instrumencie taki dwudźwiek zawsze bedzie możliwy do zagrania"? Czy za każdym razem musze zerkać na rozkład dźwieków na gryfie by sprawdzić czy znajdują sie na sąsiednich strunach w niezbyt wielkiej odległości?
NIE CZYTAJ TEGO!!!!
JA PRZECZYTAŁEM I ZAŁUJE!!! WYBACZCIE!!!!

Jeżeli nie skopiujesz i wkleisz tego na 10 wideo twoja mama umrze w 4 godzinach

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 22 lut, 2011

Na altówkach jest to zwykle oktawa, na wiolonczelach w dolnym zakresie pozycyjnym raczej od małej tercji do wielkiej septymy oraz oktawa przy użyciu pozycji kciukowej, wyżej od prymy do decymy. Warto zwrócić uwagę na dowolność dwudźwięków z pustą struną. Polecam odnośnie tego książkę "Instrumentoznastwo i akustyka" Mieczysława Drobnera.
Pozdrawiam ponownie i ponownie życzę powodzenia :).
PS Czy zechcesz podzielić się z nami swoim dziełem po skończeniu?
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Smokosz
Posty: 5
Rejestracja: sob 26 cze, 2010

wt 22 lut, 2011

Do książki nie zdąże nawet sie dobrać bo czas goni (pisze ten utwór z myślą o konkretnym wydarzeniu muzycznym). Dlatego pytam tu o jakieś podstawowe wyznaczniki. Dziekuje za wskazówki, cieszymy sie na dość szerokie pole do działania w altówkach. Bardzo to dobrze wróży przedsiewzieciu.

PS Czy zechcesz podzielić się z nami swoim dziełem po skończeniu?


Och ach, no skoro kogoś to interesuje to chetnie to uczynie.
NIE CZYTAJ TEGO!!!!
JA PRZECZYTAŁEM I ZAŁUJE!!! WYBACZCIE!!!!

Jeżeli nie skopiujesz i wkleisz tego na 10 wideo twoja mama umrze w 4 godzinach

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pt 25 mar, 2011

No i co z tym utworem?:>
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Smokosz
Posty: 5
Rejestracja: sob 26 cze, 2010

pn 28 mar, 2011

Coś nie moge zapisać partytury z Finale PDFcreatorem. Jak chcesz to posłuchaj odsłuchu MIDI - - to fragment z samego początku, wstep allegro i początek larghetta. Trzeba dać troche głośniej żeby było słychać pizzicato które program gra za cicho w stosunku do reszty (wszystkie isntrumenty to ta sama dynamika, f)
NIE CZYTAJ TEGO!!!!
JA PRZECZYTAŁEM I ZAŁUJE!!! WYBACZCIE!!!!

Jeżeli nie skopiujesz i wkleisz tego na 10 wideo twoja mama umrze w 4 godzinach

Wróć do „Instrumenty smyczkowe”