Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

czw 12 maja, 2011

Poszukuję materiałów do nauki przedmiotu historia muzyki z kategorii starożytność. Mogą być jakieś linki, skrypty, przykłady muzyczne, cokolwiek. Niestety cała literatura, jaką miałam przyjemność przewertować, była bardzo uboga w informacje na temat tego okresu. Oczywiście z radością przyjmę wszelkie informacje wykraczające poza zakres szkoły średniej.
Żebym nie wyszła na tak interesowną osobę, polecam wszystkim ze swojej strony płytę wytwórni Deutsche Harmonia Mundi pt. "Sapho and her time". Muzyka zawarta na tej płycie jest, oczywiście i niestety, rekonstruowana, ale podstawę materiału literackiego stanowią liryki z VI w. p.n.e. Zresztą, również i komponowanie odbywało się ze ścisłym przestrzeganiem zasad ówczesnej teorii muzyki. Pozwolę sobie zacytować fragment recenzji Pawła Chmielowskiego: "Dla słuchacza sięgającego po taki repertuar po raz pierwszy, usłyszane utwory będą się paradoksalnie jawić jako nieomal awangardowe i brzmiące doprawdy bardzo ekspresyjnie." Myślę, że dla wszystkich muzo-fanatyków, jak i ciekawych świata ludzi, może to być ciekawe doświadczenie :).
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Awatar użytkownika
Namizawa
Posty: 644
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

czw 12 maja, 2011

Richard Dumbrill zajmował się badaniem muzyki starożytnego wschodu.Jeżeli wpiszesz jego nazwisko w YT pojawią się jakieś filmiki na ten temat (po angielsku),rekonstrukcje dawnej muzyki itp.

W ABC historii muzyki M.Kowalskiej jest też sporo informacji na ten temat.
Ostatnio zmieniony pt 13 maja, 2011 przez Namizawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Every time you write parallel fifths, Bach kills a kitten.

Skrzypce są nagie. Mają chude ramionka. Niezdarnie chcą się nimi
zasłonić. Płaczą ze wstydu i zimna. Dlatego. A nie, jak twierdzą recenzenci
muzyczni, żeby było piękniej. To nieprawda. Z.Herbert

violinsolo
Posty: 1
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

pt 13 maja, 2011

Proponuję Atlas muzyki tom I, Muzyka w świecie starożytnym - Curt Sachs. Z tego co pamiętam to muzyką starożytnej Grecji i Rzymu zajmował się też Martin West i John Landels.
Ostatnio zmieniony sob 05 maja, 2012 przez violinsolo, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
miy
Posty: 119
Rejestracja: ndz 11 lip, 2010

pt 13 maja, 2011

Może idź do biblioteki i poszukaj pogadanki o muzyce, albo jakiś podręcznik do h&m. Ze swojej strony niestety średnio mogę pomóc bo dziś zdawałam renesans i zostawiłam dla rekaksu zeszyt z histy muzy w szkole.
Ale może coś doradzę. Potrzebujesz całą starożytność? Wszystkie ośrodki szczegółowo?
" (...) Prędkość wibracji jest sprawą osobistą i bardzo intymną "
-doc.R.Grainer

Bądźmy wyrozumiali !:x


http://www.youtube.com/watch?v=KL6qKA0pyLU&feature=related

Nodame Cantabile
Megumi-chan - Schubert, Sonata a-moll *.*

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

ndz 03 lip, 2011

Dzięki za odpowiedzi, bardzo mi pomogły w poszukiwaniach wiadomości z teorii muzycznej. Tylko teraz mam dylemat bardziej praktycznej natury. Otóż ani w programie szkoły na stronie internetowej, ani nawet w wykazie utworów obowiązujących na olimpiadzie artystycznej, nie ma podanego ani jednego kawałka starożytnego. I w związku z tym mam pytanie. Czy gdzieś na akademiach muzycznych albo nawet w dobrych szkołach, mieliście do czynienia z nagraniami jakichś należących do kanonu utworów z tamtego okresu? Mam po prostu wpisać w youtube ancient music i osłuchać się z ogólnymi założeniami, czy są konkretne utwory, które wypadałoby znać, które mogą się na ewentualnych testach czy konkursach pojawić?
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

altowiolistka
Posty: 92
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 04 lip, 2011

moje ulubione: http://www.youtube.com/watch?v=TvctfxDdqUg hymn do Nemesis
http://www.youtube.com/watch?v=ld2ojlczirE stasimon z Orestesa Eurypidesa
miałam gdzieś listę z jakimiś przykładami muzycznymi, jak znajdę to podeślę, ale z tego co widzę, na youtube jest sporo nagrań o tytułach "music of ancient greece" więc jeśli nie zależy Ci na żadnych konkretnych nagraniach to na pewno coś znajdziesz. Jeśli chodzi o konkursy - pytania czasem są tak nieprzewidywalne jak i ich twórcy, którzy też nie zawsze do końca są tak mądrzy za jakich się uważają ;) Moja Pani Profesor wymagała znajomości kilku przykładów, jak je znajdę to się podzielę, pozdrawiam!
www.archetti.pl

Awatar użytkownika
Namizawa
Posty: 644
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 04 lip, 2011

http://chomikuj.pl/marko279/e-booki/Muz ... 414234.pdf
A na dodatek "Muzyka starożytnej Grecji" M.West
Every time you write parallel fifths, Bach kills a kitten.

Skrzypce są nagie. Mają chude ramionka. Niezdarnie chcą się nimi
zasłonić. Płaczą ze wstydu i zimna. Dlatego. A nie, jak twierdzą recenzenci
muzyczni, żeby było piękniej. To nieprawda. Z.Herbert

Wróć do „Edukacja”