ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

pn 14 mar, 2011

Witajcie.
Zbliżają się urodziny mojej bliskiej przyjaciółki i w związku z tym chciałbym wykonać dla niej niezwykły prezent. Miniaturowa wiolonczela, bo gra na wiolonczeli i to by był ciekawy prezent. Jednak nie mam w tym temacie żadnego doświadczenia. Czy mogę liczyć na waszą pomoc? Mam około 4 tygodni czasu, ale może się uda. Jak się dowiedziałem od zawodowych lutników, wykonanie miniaturki może być trudniejsze od normalnego instrumentu. Ale wiadomo, wszystko zależy od jakości i szczegółów. Kształty wiolonczeli są dosyć trudne do wykonania. Myślicie, ze da radę zrobić coś takiego? Chciałbym zacząć jak najszybciej, bo czas goni.
Pozdrawiam,
Maciek

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 14 mar, 2011

A jakie narzędzia masz do dyspozycji? Czy miniaturka ma byc w pełni funkcjonalna?

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

wt 15 mar, 2011

Miniatura ma być wyłącznie modelem, który będzie leżał na półce. Raczej nic więcej od tego nie będę oczekiwał. Jakie mam narzędzia? Jestem studentem technicznego kierunku, więc zazwyczaj używam kalkulatora :-) Żadnych specjalistycznych narzędzi nie mam, ale może sobie poradzę z niewysokim budżetem. Może od kogoś coś jeszcze pożyczę?

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 15 mar, 2011

Widzisz, ja jestem studentem technicznego kierunku i używam frezarek, tokarek itp. Za kalkulator służy mi MathCAD.

Jeżeli chcesz zrobić miniaturkę to tutaj chyba bez frezarki będzie trudno. Odwzorowanie boczków instrumentu bez frezu walcowego nie będzie łatwe. Jeżeli chciał być zrobić model pusty w środku to frez walcowo-czołowy będzie niemalże niezbędny. Oczywiście możesz to wszystko uzyskać mocując wiertarkę w imadle i montując do niej odpowiednie końcówki. Więcej kłopotu sprawią pewnie detale. Malutki podstawek, klucze.

Ogólnie wszystko zależy od inwencji i umiejętności. Bierzesz kawałek litego drewna, wykrawasz odpowiednie elementy i potem je łączysz. Skutek bedzie zależny od dokładności i metody. Całość przecież da sie zrobić odpowiednimi dłutami i papierem ściernym, efekt może być świetny, ale trzeba mieć jakieś umiejętności manualne.

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

wt 15 mar, 2011

Nie mam dostępu do takich narzędzi, raczej bym robił wszystko ręcznie. Jakieś nożyki, papier ścierny czy inne tego typu rzeczy raczej są łatwo dostępne. Od czego zacząć? I co kupić?

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 15 mar, 2011

Nigdy czegoś takiego nie robiłem, ale na początek proponuje rozejrzeć się za dłutami rzeźbiarskimi.
Jeżeli jednak dobrze pokombinujesz to może uda Ci się osiągnąć dobry efekt używając pilników.
Kilka płaskich, do profilowania talii (i kilku innych rzeczy) możesz spróbować użyć pilnika okrągłego.

Myślę, że za jakis czas wypowie się ktoś, kto ma większe doświadczenie w tego typu modelach, ale na chwilę obecna powtarzam, grunt to inwencja.

Awatar użytkownika
Namizawa
Posty: 644
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

wt 15 mar, 2011

Co prawda napisałeś że chcesz sam ją zrobić ale w razie czego pozostaje jeszcze jedno wyjście-zakupić
http://www.gama.gda.pl/go/_info/?id=571
http://www.henglewscy.com.pl/mod_catalo ... /4622.html
Every time you write parallel fifths, Bach kills a kitten.

Skrzypce są nagie. Mają chude ramionka. Niezdarnie chcą się nimi
zasłonić. Płaczą ze wstydu i zimna. Dlatego. A nie, jak twierdzą recenzenci
muzyczni, żeby było piękniej. To nieprawda. Z.Herbert

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

wt 15 mar, 2011

Tylko właśnie lubię dawać coś wyjątkowego, zwłaszcza wyjątkowym ludziom. Wolałbym wykonać to samodzielnie nawet kosztem gorszej jakości. Ale mimo to, bardzo Ci dziękuję za linki.

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

ndz 20 mar, 2011

Chyba już mam niezbędne rzeczy. Mam deseczkę lipową (20x10x3 cm) i jednak wyrzeźbię wszystko z jednego kawałka, nie będę robił pustego środka. Nie mam zbyt wiele czasu, niecałe 3 tygodnie + studia. Kupiłem też podstawowe dłuta rzeźbiarskie za kilkanaście złotych, może nie będą najlepszej jakości, ale powinny się przydać. I jeszcze papier ścierny. Mam nadzieję, że mi się uda i zdążę skończyć na czas.

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

ndz 20 mar, 2011

Powodzenia.
Dodam tylko, że lepiej robić coś 3 razy dłużnej, a dokładniej, niż przedobrzyć i uciąć za dużo.
No i w miarę możliwości strugaj wzdłuż słojów.

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

ndz 20 mar, 2011

Co masz na myśli przez "przedobrzyć i uciąć za dużo"?

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

ndz 20 mar, 2011

Drewno jest materiałem, którego ubytku nie da się uzupełnić bez śladów ingerencji. Czyli jak zeszlifujesz/zetniesz za dużo to albo tak to zostanie, albo zaczniesz od nowa.

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

pn 21 mar, 2011

Tak, muszę być ostrożny. Zapewne nie będę miał czasu na drugie podejście...

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

pn 04 kwie, 2011

Wszelkie skrobania już się kończą i pozostaje kwestia lakierowania. Kupiłem już lakierobejcę, co by był ładny kolorek i pojawia się pytanie: czym malować, aby uzyskać najlepszy efekt? Pędzel wystarczy, czy jakieś inne pomysły? Całość ma długość około 25cm, więc jest trochę drobnych elementów. Mile widziane wszelkie porady odnośnie samego malowania, jak i przygotowania.

Awatar użytkownika
Kafar
Moderator
Posty: 107
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 04 kwie, 2011

Osobiście uważam, że tutaj pędzel wystarczy, byle by nie przesadzić z ilością lakieru. No i w miarę możliwości maluj wzdłuż włókien.


Awatar użytkownika
Ovation
Lutnik
Posty: 141
Rejestracja: śr 14 kwie, 2010

ndz 10 kwie, 2011

Nie spodziewałem się ze tak fajnie Ci wyjdzie !! Gratuluje :)) Oby prezent się podobał !!:)

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

ndz 10 kwie, 2011

Podobał :)

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

ndz 10 kwie, 2011

gratuluje.
piękny, niepowtarzalny, wyjątkowy prezent!:)
przydałby się smyczek i futeralik :P
gratuluje talentu i zapewne wrażliwości, bo tylko wrażliwy człowiek potrafi włożyć tyle pracy by komuś sprawić przyjemność:)
Pozdrawiam
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

yamada
Posty: 235
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 11 kwie, 2011

.
Ostatnio zmieniony wt 14 sie, 2012 przez yamada, łącznie zmieniany 1 raz.
byłam, lecz zniknęłam. życie jest podłe. rezygnuję ze wszystkiego.

ordos18
Posty: 11
Rejestracja: pn 14 mar, 2011

pn 11 kwie, 2011

Dla wyjątkowej przyjaciółki prezent musiał być wyjątkowy :) Może nie jest idealny, ale bardzo się starałem, robiłem coś takiego pierwszy raz przy ograniczonych możliwościach. Miałem tylko piłkę do metalu, papier/płótno ścierne, pilniki do paznokci i małą wiertareczkę 6W do elektroniki z jakimś malutkim frezikiem. Będzie ze mnie inżynier :D

Wróć do „Kącik lutniczy”