Awatar użytkownika
SkrzypekP
Posty: 21
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pn 26 kwie, 2010

ruda pisze:Napiszcie wszystko co wiecie o flażoletach: jak się wykonuje, na jakiej podstawie "działają" jak zmieniają dźwięk i wszystko co ważne.


grape pisze:Wiem, że paluch trzeba położyć nieco wyżej niż miejsce w którym się naciska strunę, aby uzyskać dźwięk


Violinistka pisze:Grając flażolety nie przyciskamy struny, a jedynie lekko dotykamy palcem. Smyczek gra bliżej gryfu.
Skrzypce - to nieustająca walka z samym sobą i ze swoimi nawykami w dążeniu do doskonałości

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 26 kwie, 2010

Trzeba zauważyć że są flażolety tzw. naturalne i sztuczne ;)
naturalne wychodzą na wybranych dźwiękach, niedociskając strun do gryfu,
sztuczne gdy przyciska się jednym palcem, zazwyczaj pierwszym strunę, a kolejny palec, zazwyczaj czwarty niedocika się do struny przez co wychodzi flażolet:)
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
burzuj
Posty: 29
Rejestracja: pn 12 kwie, 2010

pn 26 kwie, 2010

ale smyczek chyba nie powinien być bliżej gryfu tylko podstawka, podczas wykonywania flażoletu, wtedy dźwięk łatwiej się odzywa, no i po puszczeniu palca dźwięk powinien jeszcze wybrzmiewać, ale to już chyba zależy od instrumentu i strun
jeśli się mylę to mnie poprawcie ;-)
"(...) a oni szli w tych łunach wolno, że aż się w oczach mieniło od tych wstążek, piór pawich, kwiatów, czerwonych portek, pomarańczowych wełniaków, chustek, kapot białych - jakoby ten zagon, rozkwitłymi kwiatami pokryty (...)"
/W. Reymont, "Chłopi"/

Awatar użytkownika
izahe
Moderator
Posty: 472
Rejestracja: sob 10 kwie, 2010

pn 26 kwie, 2010

TAK!! Dobrze mówisz, bliżej podstawka musi być!
weź moje skrzypce i zagraj tak jak ja...

Awatar użytkownika
SkrzypekP
Posty: 21
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 27 kwie, 2010

Bliżej podstawka, bo tam struna jest najsztywniejsza i żeby pobudzić ją do drgania, trzeba użyć największej siły. Jako, że do flażoletu jest potrzebna mała siła i typowe drganie struny jest niepożądane, to najlepiej go wykonywać przy podstawku :-)
Skrzypce - to nieustająca walka z samym sobą i ze swoimi nawykami w dążeniu do doskonałości

tijgertje
Posty: 40
Rejestracja: pn 19 kwie, 2010

śr 28 kwie, 2010

Uwielbiam flazolety :-D Eksperymenty z nimi tez. Na kazdej strunie na naturalnych flazoletach mozna zagrac wszystkie alikwoty. Mozecie sprawdzic :-P im blizej podstawka tym trudniej trafic na wlasciwy, ale brzmienie flazoletow bardzo mi sie podoba. Zdecydowanie ulatwiaja mi strojenie wiolonczeli i gre w wyzszych pozycjach, latwiej znalezc rozne dziwne miejsca ;-)

Awatar użytkownika
nik-t
Posty: 22
Rejestracja: czw 30 cze, 2011

śr 27 lip, 2011

Ciekaw jest czy realne jest granie w miarę prostej, kantylenowej melodii przy użyciu tylko flażoletów? Da się? Spodziewam się że coś takiego wymagało suwania palcem po gryfie co jest rzeczą raczej unikaną? Spotkaliście się kiedyś z czymś takim w jakimś utworze??

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

śr 27 lip, 2011

Jasne, że się da. Weź sobie dowolną melodię i przenieś ją o 3 oktawy do góry, a potem dopasuj odpowiednie flażolety. http://www.youtube.com/watch?v=B29yXiB2_8Q na 7:35 zobacz. To nie jest łatwe, ale przykład zastosowania.
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Wróć do „Edukacja”