fiolet crimeu
Posty: 1
Rejestracja: pt 22 lut, 2013

pt 29 mar, 2013

Witam,
Od dwóch lat gram na skrzypcach. Ze względu na swój wiek,oraz studia, nie mam możliwości edukacji w szkole muzycznej, czy w innej formacji. Chciałbym jednak nabyć wiedzę teoretyczną dotyczącą zasad kompozycji, tonacji, skal itp. Prosiłbym więc o rade, do jakich książek najlepiej sięgnąć, oraz na które elementy zwrócić uwagę. Poza tym, czy przyda mi się np nauka solfeżu, albo podstawy gry na innym instrumencie. A także o każdą pomocną rade.

pozdrawiam
Ich bin ein schlechtes vorbild, na und wer sagt was schlecht ist...

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

sob 30 mar, 2013

Bardzo dobra w tym zakresie jest książka "Zasady muzyki" Franciszka Wesołowskiego. Przystępna, wszystko po kolei objaśnione jasnym językiem. Nauka solfeżu bardzo pomaga, ale przede wszystkim wtedy, kiedy śpiewasz świadomie. Tzn. rozpoznajesz jednocześnie, jaki śpiewasz trójdźwięk, czy gamę, jego funkcję, itp. To szalenie bardzo rozwija słuch. Podstawy gry na instrumentach niby nie są niezbędne, ale jest z nimi o niebo łatwiej. Na pewno dużo daje w nauce teorii fortepian, bo jest bardzo naturalnym instrumentem i dobrze na nim widać wszelką funkcyjność, która jest pierwszym chyba etapem nauki kompozycji. Poza tym jeśli chcesz poważnie komponować, to trzeba znać możliwości instrumentów, żeby odpowiednio dopasowywać im partie. Polecam w tej sprawie również książkę "Instrumentoznawstwo i akustyka" Mieczysława Dobnera, jak też i żywy kontakt z odpowiednimi instrumentalistami (niektóre rzeczy się zmieniły, niektóre mogą być trochę nieścisłe).
Jeśli masz jeszcze jakiś problem; pytaj śmiało!
Pozdrawiam!
rzępoła
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

Wróć do „Edukacja”