adam proszynski
Posty: 31
Rejestracja: śr 22 wrz, 2010

śr 12 cze, 2013

Zawsze marzyłem o 5 strunowej altówce i nawet kiedyś miałem-chińską 5 strunową altówkę o nazwie bellafina. Niestety brzmiała tak sobie. Kupiłem więc starą niemiecką altówkę z okolic Mittenwaldu z myślą o przerobieniu jej na 5-tkę. I tak była do poprawki więc czemu nie. Rok przeleżała w futerale, bo nikt nie chciał się tego podjąć. W końcu trafiłem na to forum i pana Tomka Kowalskiego. Wysłałem instrument do oględzin i po kilku dniach miałem go z powrotem. Świetnie przerobiony, szybko i niedrogo. Z czystym sumieniem mogę polecić tę pracownię lutniczą.
Pozostaje mi się tylko znowu przyzwyczaić do węższego rozstawu strun. Cóż chyba dziś nie pójdę spać. Jeszcze raz dziękuję panie Tomku za pomoc.

Adam Proszynski

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

śr 12 cze, 2013

Od razu postawię pytanie: czy altówka dużo na tym ucierpiała? Jak wpłynęło to na jej brzmienie?

adam proszynski
Posty: 31
Rejestracja: śr 22 wrz, 2010

czw 13 cze, 2013

Szczerze ci powiem, że nie jestem tego w stanie ocenić. Nie nadawała się do gry przed przeróbką, bo miała wypadniętą duszę, zharataną podstrunnicę i otwory po kołkach tak zjeżdżone, że nie było możliwości jej nastroić. Brzmi b.dobrze jak na struny jakie na niej są (zwykłe Presto). Nie chciałem inwestować w struny nie wiedząc czy się ta operacja powiedzie. Może pan Tomek napisze coś więcej. Mam drugą altówkę 38cm też z takimi strunami. Brzmi inaczej. Powiedziałbym cieplej ta jest ostrzejsza. Nastroiłem ją na początek o prymę niżej i to strojenie mi brzmieniowo lepiej pasuje( Purystów szlag chyba trafi ) . Chociaż struna E odzywa się rewelacyjnie Podobnie G i C. A i D ciut są cichsze. Ale ta przypadłość dla struny A występowała we wszystkich moich instrumentach jakie miałem. Nawet w elektrycznej altówce.


Tu masz link do przerobionych skrzypiec Hopfa: http://www.youtube.com/watch?v=gdQlMPHeszU. Jeśli poszły to kosztowały jak dobrze pamiętam 1800 $

Jutro wrzucę fotki sprzed i po operacji :-)

adam proszynski
Posty: 31
Rejestracja: śr 22 wrz, 2010

sob 15 cze, 2013

Obiecane fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Derry
Posty: 387
Rejestracja: ndz 11 kwie, 2010

ndz 16 cze, 2013

Jaki ma strój? Mamy wtedy jedną strunę niżej czy jedną wyżej?

adam proszynski
Posty: 31
Rejestracja: śr 22 wrz, 2010

pn 17 cze, 2013

Strój EADGC. Na razie ze względu na struny DGCFBb i ten strój bardziej mi pasuje i chyba tak zostanie. Nie jestem kształconym altowiolistą i gram jedynie ze słuchu. Nie znam nut tzn wiem jakie dźwięki są w danej tonacji, ale nie mogę się zmusić do przypomnienia sobie i ponownego przyswojenia wiedzy z podstawówki. A instrument zaczyna pomału brzmieć coraz lepiej.

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

pn 17 cze, 2013

Jak tak patrzę na ilość kołków w główce, to mi się kojarzy z filmem "ludzka stonoga". Oj za dużo tego, makabrycznie to wygląda...
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

adam proszynski
Posty: 31
Rejestracja: śr 22 wrz, 2010

pn 17 cze, 2013

A co na to powiesz:
Obrazek

Awatar użytkownika
rzepola
Moderator
Posty: 698
Rejestracja: sob 17 kwie, 2010

wt 18 cze, 2013

A weź Ty idź... :-/
Ćwiczu, ćwiczu.
Chodź, zarzępolę Ci na szczypcach duszy mojej!

adam proszynski
Posty: 31
Rejestracja: śr 22 wrz, 2010

wt 09 lip, 2013

Nie ukrywam, że do grania ludowizny moja violka jest idealna. Podczas gry z ludźmi brakuje czasem "basów", a nią można je zastąpić :-) Przeszła chrzest bojowy na ostatnim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Wróć do „Altówka”